| Utilizatoare123 a întrebat:

Stiu ca filmatul in spatiul public este legal. O persoana care filmeaza alta persoana in spatiul public, fara vointa ei, poate pati ceva?

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treabă e simpla.
Ai voie sa filmezi pe spațiul public doar sa nu faci filmarea cu alte persoane publica.

| mihai69 a răspuns:

Dacă persoana filmată solicită să nu mai fie filmată, esti obligat de lege să asculți și să ștergi filmarea.
În principiu, dacă nu publici acea filmare nu e ceva grav, dar publicarea imaginilor împotriva dorinței celor ce apar în cadru este infracțiune.

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Nu esti obligat sa stergi filmarea, ca in spatiul public se pleaca de la ideea ca nu ti se garanteaza intimitatea.
Poate eu am filmat panorama unde intra mult in ecran, nu doar tu, e greu de demonstrat ca ai pozat strict pe x cu zoom.

Deci oricum nu are cum sa-ti zica sa stergi, ce sa stergi? Ca pot avea telul catre tine si sa intre in cadru o strada intreaga cu n oameni, sau doar tu cu zoom.

In primul rand ca nu are cum sa vada ce ai filmat, ca nu esti obligat sa ii arati.
In general astia care se ascund, au ceva de ascuns, fie au relatii extraconjugale, fie au facut ceva nasol sau vor sa faca, si asa ca se feresc sa nu cumva sa fie prinsi intr-un loc unde nu trebuie altii sa il vada la o adica.

Altfel nu are de ce sa il intereseze ca-l pozez eu sau nu.

| Mosotti a răspuns:

In spatiu public nu se poate garanta intimitatea, deci cine iese acolo, isi asuma si filmari fara vointa acelei persoane.

Asa ca nu e nici o problema, cine nu vrea sa fie sigur filmat sau pozat, sa nu iasa in spatiul public.

| LisaJulie a răspuns:

Teoretic o persoana îți poate face plângere dacă o filmezi fără voia ei! Practic politia nu prea baga in seama dacă e vorba de spațiu public

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu politia rezolva asemenea cazuri, ci parchetul/

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Daca nu cunosti, nu face aprecieri eronate.
La politie se fac plangeri pentru contraventii si plangeri penale.
Plangerile pentru fapte contraventionale le rezolva politia. Plangerile penale se inainteaza de catre politie la parchet (daca sunt considerate temeinice), se desemneaza un procuror, procuror care deleaga un politist judiciarist sa faca cercetarea si sa ii przinte referatul cauzei cu propunere. Hotararea asupra faptei o ia procurorul. Asta simplist explicat, ca sa inteleaga toti neofitii in materie juridica.
Incalcarea vietii private este fapta penala.

| LisaJulie a răspuns (pentru eliancodrut):

Ce cod penal ai citit tu? Îți sugerez sa recitești! Și am spus eu ca poliția rezolva asemenea cazuri? Citește din nou!

| LisaJulie a răspuns (pentru eliancodrut):

Eu am spus ca politia nu se prea baga în asemenea cazuri! Poliția de la noi mai ales în spațiul public

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Tu nici nu stii ce scrii. A spune ca politia nu se baga, ce inseamna?
Nu am inteles ce vrei sa spui de codul penal. Ceea ce am spus eu este reglementat de Codul de procedura penala, nu de Codul penal. Sunt doua coduri diferite. Te-as indruma sa nu mai vinzi castraveti la gradinar.

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Politia nu se baga uneori, daca faci plangerea verbal. Dar daca o faci in scris si are temei legal, politia este obligata sa o inainteze la parchet.

| LisaJulie a răspuns (pentru eliancodrut):

Eu spuneam ca filmatul altei persoane în spațiul public nu este de cele mai multe ori băgat în seama de autorități!

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu e bagat in seama, deoarece oamenii nu fac plangeri penale in scris.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să ai acordul persoanei respective.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă-i spațiu PUBLIC. e spațiu public.
Așa cum primăria instalează camere fără să ne ceară aprobare. Nici noi nu avem nevoie de aprobarea lor cum și cănd să folosim telefonul mobil pentru care am plătit impozit.

| Wolf1988 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Poate ca de mic dai raspunsuri aiurea pentru ca nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau.

| Utilizatoare123 explică (pentru Wolf1988):

Explica tu daca stii mai bine, nu il jigni.

| Wolf1988 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Omuletul asta este total neinformat si da doar raspunsuri gresite.
Este mult de explicat.
Nu este asa de simplu.
Au raspuns deja altii corect.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Tu plătești impozit pe telefon?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Telefon. haine. benzină, șosele etc,, Plătesc taxe impozite pe absolut tot ce folosesc

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Și cât plătești impozit pe telefon?

| eliancodrut a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Debitezi prostii. Citeste despre drepturile omului la o viata privata.

| eliancodrut a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Ce sa-i explice: ca nu cunoaste legile, dar se baga ca musca-n lapte?

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Confunzi impozitul cu TVA.
Și apoi daca plătești taxe de ce crezi că nu mai obligații și doar drepturi.
Pe mașina chiar plătești impozit pe bune. Asta nu înseamnă că poți merge cu 150 prin oraș.

| Utilizatoare123 explică (pentru eliancodrut):

Pai explicati voi daca stiti.

| eliancodrut a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Ce sa explic? Legea scrie clar. Nu-i scutit de pedeapsa cel care a savarsit o contraventie sau infractiune pe motiv ca nu a cunoscut legea.
Recomand sa studiezi legislatia nationala si europeana referitoare la drepturile omului.
Eu iti spun atat doar: drepturile individuale ale omului au prioritate fata de cele colective. Doar in comunism era invers.
Art.7 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene traseaza directia respectrii dreepturilor omului. Mai amanuntit se precizeaza in diferite protocoale si decizii ale CEDO. Ca sa-i explici unui om ce nu stie legea si aceste protocoale este greu. Trebuie sa-i spui doar ca asa prevede legea.
Si ca sa iti dai seama ce inseamna sa fotografiezi sau filmezi o persoana oarecare pe domeniul public iti dau un exemplu din Franta, care este si ea in UE.
Un cetatean a aparut la un buletin de stiri al unei televiziuni care a filmat publicul de pe o strada. Acesta plecase de la serviciu fara aprobare si a fost vazut in filmare de conducerea firmei unde lucra si a fost concediat. Cetateanul a dat in judecata televiziunea si a castigat: televiziunea a fost obligata sa-i plateasca sa-i caute loc de munca similar, iar pana au gasit a trebuit sa-i plateasca salariul integral pentru si in fiecare luna cat nu a avut loc de munca.
Si inca 2 precizari:
1. Jurisdictia romana este de sorginte franceza.
2. Nimeni nu are dreptul sa detina fotografii sau inregistrari audio sau video cu alte persoane. Au acelasi reim ca cele care sunt cu copiii si minori.
Fac exceptie de la asta persoanele publice, dar care nu incalca viata privata a acestora.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Cum confund impozitul cu TVA?

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Uite simplu.
Pe telefon nu plătești impozit.

| KovacsB a răspuns:

Trebuie citit cu atentie art 226 din Codul Penal.
Exista situatii cand este legal si situatii cand incalci legea.
Filmatul ca filmatul, postarea pe internet poate crea probleme serioase.

| Etoilefilante a răspuns:

Nu suntem în America. Aici avem dreptul la viață privată. Filmarea unei persoane pe domeniul public/privat fara voia ei reprezintă violarea dreptului la viață privată (un drept fundamental) și se pedepsește conform legii

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Etoilefilante):

Viață privată pe spațiu public? Probabil asta este explicația pentru care mulți Romăni se defechează pe marginea șoselelor și parcurile publice

| eliancodrut a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Iti recomand ca sa te abtii de la comentarii, deoarece esti pe langa subiect. Cunostintele tale in ceea ce priveste legislatia nationala si europeana a drepturilor omului sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire. Cum se zice: se ridica pana la genunchiul broastei.