| ioana2005 a întrebat:

Sunt angajata cu carte de munca din data de 25-11-2008 si as dori sa stiu daca pot sa cer concediu de maternitate. In ce conditii si de cand as putea sa fac acest lucru.

2 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

In mod normal, in momentul nasterii trebuie sa ai o vechime de cel putin 10 luni. Calculeaza in asa fel incat sa-ti imparti 140 de zile aferente concediului prenatal si de lehuzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concediu de maternitate poti primi in cazul in care ai 12 luni consecutive lucrate la nasterea copilului. A 12-a luna care se socoteste este luna in care se naste copilul. Prin luni lucrate se intelege luni in care obtii venit, deci inclusiv concediul de risc maternal, daca este cazul, si concediul de sarcina si lauzie. Cele 12 luni consecutive nu este obligatoriu sa fie la acelasi angajator, esential este sa fie consecutive.