| Victor_Precupanici_1993 a întrebat:

Sunt chirias la stat m-am dus la Consiliul Loca -Birou cumparari apartament, apartament cu trei camere, confort 2-3, pretul vechi era aproximativ 2450 roni, acum trebuie evaluare, (am platit chirie din anul 1973) din anul 2011 pret nou aproximativ 20.000 euro.
In baza carei legi?
- Bloc construit in anul 1950.
Va rog sa ma lamureasca cineva.
Multumesc!
Astept raspuns.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ai cumparat atunci cand pretul era 2.450 lei?
In prezent pretul este stabilit prin expertiza, conform L. 851992, rep. in 1998, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.Valoarea de vânzare a locuinţei se calculează raportat la preţul pieţei de către un expert autorizat, în condiţiile legii."
Aceasta prevedere a fost introdusa prin L.244/5.12.2011.

| Victoria_Precupanici_1957 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc.
Autorizat in ce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Victoria_Precupanici_1957):

Expert autorizat in expertiza (evaluarea) imobiliara.

| Victoria_Precupanici_1957 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc