| ALCARA a întrebat:

Sunt divortata de 2 ani, iar tatal copiilor mei nu mi-a platit niciodata pensia alimentara pe motiv ca nu are de unde.Nu este angajat cu contract de munca, muceste ca taximetrist.pot sa- dau in judecata si sa-l oblig la plata peniei alimentare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spuneai ca este taximetrist. Daca nu-i poti dovedi venitul il vor obliga in functie de salariul minim, respectiv pana la 1/4 din 750 lei.
Nu cred ca o sa fie decazut din drepturile parintesti.
Daca o sa-i faci plangere penala cred ca o sa platesca, la cei mai multi asa se intampla.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fa-i plangere penala pentru abandon de familie, daca ai o hotarare judecatoreasca de obligare la plata pensiei.
Daca nu ai hotararea va trebui sa-l dai in judecata pentru obtinerea pensiei de intretinere.

| rebeca a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iar in situatia in care domnul nu are servici, nu e inregistrat nicaieri ca ar avea vreun venit? Au ce sa ii faca? De exemplu datorita abandonului de familie sa piarda drepturile asupra copilului? In ceea ce priveste pensia nu vad nici o rezolvare. Nu cunosc, de aceea intreb.

| Ioandelasal a răspuns (pentru rebeca):

Spuneai ca este taximetrist. Daca nu-i poti dovedi venitul il vor obliga in functie de salariul minim, respectiv pana la 1/4 din 750 lei.
Nu cred ca o sa fie decazut din drepturile parintesti.
Daca o sa-i faci plangere penala cred ca o sa platesca, la cei mai multi asa se intampla.