| Sorina45677 a întrebat:

Sunt divorţata de 5 ani si am o fata de 6 ani care dupa divorţ s-a decis sa ramana la mine, tatal ei nu a platit pensia alimentara in acesti ani dar acum vrea sa o vada.Ce ar trebui sa fac legal? Fata e la mine, el are voie sa vina sa o vada dar nu sa o ia la el, asa s-a decis in instanţa

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ai cerut obligarea la intretinere (pensie alimentara) in procesul de divort? Stai chiar asa bine financiar iar fostul sot n-are deloc venituri?
Poti sa-l dai acum in judecata, pe cale civila, pentru obligarea la intretinerea fetitei.
Cat priveste vizitarea aceasta se poate face conform intelegerii dintre voi sau cum a stabilit instanta de judecata in procesul de divort.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebui sa-i permite-ti sa-si vada copilul, ca-i uman sa faci acest lucru, pentru binele copilului macar.
Cat despre pensie alimentara, exista tribunal si judecata, ca sa-i cereti drepturile copilului.

| mihai69 a răspuns:

Legal poți să-l dai în judecată pentru neplata drepturilor copilului.
Nu îl poți în schimb împiedica să vadă fata.

| Madaxo97 a răspuns:

Să vină să o vadă dacă vrea, între timp poți să îl dai în judecata că nu a plătit pensia alimentara și să îți recuperezi toți banii pe acești 6 ani și de acum incolo până la 18 ani are obligația să plătească pensie copilului.

| mihai69 a răspuns (pentru Madaxo97):

Din păcate, nu va câștiga decât sumele restante începând cu data când depune plângerea penală.

| Madaxo97 a răspuns (pentru mihai69):

Măcar atât, tot e bine decât nimic