| moni76hr a întrebat:

Sunt divortata si am in intretinere 3 copiii, tatal lor nu mia platit pensia alimentara ce trebuie sa fac pentru a primi bani? la cine trebuie sa apelez?

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

La proful din romana din gimnaziu si liceu, la parintii tai, la oceanul pustiu de neuroni.
Ai 36 de ani (dupa nick), ai deja 3 copii, esti deja parasita, nu poti pune o cratima, intrebi pe Internet o chestie ce o poti rezolva chiar tu cu ajutorul google-ului.
Sunt dur? DA, dar parca n-am remuscari. Unii parca chiar va meritati soarta mah. Sunt asa incisiv fiindca ma gandesc la soarta copilasilor si deja mi-ai stricat seara. Ciao!

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Ai facut 3 copii din placere sau ai vrut sa iti legi omu de gat? faci 3 copii si nu te gandesti cu ce sa intretii?

| gfy a răspuns:

"Va adresati unui executor judecatoresc care va va forma un dosar de executare silita asupra bunurilor sau veniturilor paratului. (daca are)
Se poate face si plangere penala la parchet pentru abandon de familie daca nu plateste doua luni consecutiv pensia alimentara (art. 305 cod penal)"

| Anahiteamo a răspuns:

La avocat

| Cosmin_6356 a răspuns:

Faceti o cerere in care indicati numarul dosarului si sentinta prin care v-a fost stabilita pensia alimentara, locul de munca al tatalui si solicitati infiintarea popririi asupra salariului acestuia.
Daca nu are loc de munca, nu are rost sa faceti aceasta cerere, ci mergeti la un executor judecatoresc si solicitati executarea silita a bunurilor pe care acesta le detine in vederea recuperarii sumei restante.

Se poate face si plangere penala la parchet pentru abandon de familie daca nu plateste doua luni consecutiv pensia alimentara (art. 305 cod penal).

Daca unul dintre copii are cel putin 18 ani il poate da in judecata chiar el pentru a plati retroactiv pensia alimentara. Sper sa va fi ajutat raspunsul meu. O zi buna si succes!

| moni76hr explică:

Pentru flav in special! o cratima nu arata adevaratul om! si spre surprinderea ta eu l-am parasit! nu merita sa fi un dur cu cineva pe care nu-l cunosti, despre care nu sti nimic! poate eu sunt acum mai dura, mai rea sau mai aspra cu tine si ma intreb daca merita?

| moni76hr explică:

Unupentrutoate! nu am nevoie de bani! din punct de vedere financiar stau foarte bine, copiilor nu le lipseste nimic; poate au cu mult mai mult ca altii! i-am facut pentru ca mi-am permis sa-i cresc.dar e dreptul lor dat prin lege.si sunt si recasatorita! unde e problema ta?