| Aquantic a întrebat:

Sunt în clasa a 9a, și s-au încheiat mediile. Stau să menționez că sunt la învățământ profesional și vreau să mă mut la liceu, preferabil Științele Naturi. Cum aș proceda? Știu că ar trebui să dau un examen de diferență, dar nu sunt singura cum și unde să mă interesez.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa primul an de profesionala te poti transfera la un liceu pe profil de stiinte ele naturii dar numai in cl. a IX-a si numai daca ai media de admitere necesara, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IXa a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."
Transferandu-te tot in cl. a IX-a nu ai la ce sa sustii examene de diferente.

| LisaJulie a răspuns:

Mergi și interseaza-te! Diferențe se dau la materiile pe care nu le-ai făcut la profilul respectiv!

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Eu știu ca se dau diferențe la biologie si chimie! Și probabil la informatica dacă nu ai făcut! Dacă vii de la profesionala cred ca nu ai făcut nici muzica și desen! În cazul acesta va trebui sa dai diferențe și la ele! E cam absurd deoarece la științe la naturii su face intr-o săptămâna muzica și intr-o săptămâna desen! Dar nu eu fac regulile

| Aquantic explică (pentru LisaJulie):

Am să mă interesez.