| DanaDaniela2222 a întrebat:

Sunt în proces de divorţ cu soţul, acum nu mai locuiesc cu el. Casa in care am stat în timpul casniciei e a mea de la mama şi tata, el nu a contribuit cu nimic la ea.Din punct de vedere legal îmi poate lua casa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La divort se impart doar bunurile comune, respectiv cele dobandite impreuna pe durata casatoriei.
Casa primita de la parinti nu este bun comun, asa ca nu se imparte si sotul tau nu o va primi si nu ti-o poate lua.

| ioana748 a răspuns:

Nu, casa este mostenirea ta, de la parintii tai. El nu are nici un drept legal asupra acestui bun. Asa este legea. Mostenirea nu se împarte.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă este casa părinților tăi nu ar putea să îți ia casa.