| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata in 30saptamani. Cand pot intra in concediu prenatal, respectiv postnatal?

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Conform dispozitiilor art. 98, alin.4 din Legea nr. 19/2000- privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, concediul de maternitate se acorda daca beneficiezi de un stagiu de cotizare (ai fost angajata) de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei de nastere a copilului. Durata concediului de maternitate este de 126 zile total, din care 63 zile inainte de nastere si 63 zile dupa nastere, denumit pre si post natal. Cele doua perioada se pot compensa intre ele, insa este bine sa stii ca, indemnizatia pentru creserea copilului pana la varsta de 2 ani se acorda doar dupa ce ai efectuat cel putin 42 zile de concediu de lehuzie sau post natal, conform disp. art.121, alin.1, lit. a din aceiasi lege. Certificatul de concediu medical ti-l da medicul care ti-a luat in evidenta sarcina si el va stabili data posibila a nasterii. Iti doresc multa sanatate si sa aduci pe lume un copil sanatos de care sa te poti bucura tu si famila ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți intra în concediul prenatal începând cu luna a VIII-a de sarcină, iar concediul postnatal după naștere.
Concediul pentru creșterea copilului sănătos este de 2 ani, iar pentru copilul bolnav este de 3 ani până la vârsta de 7 ani.
Naștere ușoară și un copil sănătos, voinic, frumos și ascultător.
Pa, pa.