| Vlad_Vlad_1997 a întrebat:

Sunt minor am 17 ani si agentu de politie mi-a spus ca in 48 de ore se va dubla asta fiind 1260 vreau sa stiu daca va veni la impozit si daca este adevarat ca la minori se dubleaza in 30 de zile nu in 48 de ore + ce pot face impotriva contraventiei sa nu o platesc foc in drum nu am pus treaba e ca m-a prins cand ma intorceam acasa fix pe drumu in care s-a pus foc si am primit eu cotraventia ca as fi vinovat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda aplicata nu se dubleaza.
In cazul unor contraventii se poate plati jumatate din minim in termen de 48 de ore si, daca nu o faci, va trebui sa platesti amenda stabilita.
Daca te consideri nevinovat poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie.
Spune exact fapta de care ai fost invinovatit si unde a fost incadrata de politist (scrie pe procesul verbal legea si articolul) si poate o sa-ti pot spune si altceva.

1 răspuns:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Trebuie sa-i dai in judecata. Daca nu ai martor, te bati cu morile de vant. Politistii sunt niste tampiti. Sunt buni doar sa dea amenzi aiurea. Am castigat 2 procese impotriva lor. M-am saturat de ei si de timpul ce mi-l ***. Poti plati acum jumatate din amenda in 48 de ore, iar daca castigi procesul ti se returneaza banii.