| mariusgen a întrebat:

Sunt retinut la domiciliu de 2 luni de zile. Ce se poate intampla in continuare? Sunt cercetat pentru savarsirea faptei de trafic de droguri de risc. In dosar sunt 2 fapte cu cantitati mici dar una am facut-o ailalta nu am stiut ce se intampla. Ce se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va termina urmarirea penala si vei fi trimis in judecata, urmand ca judecatorul sa hotarasca pedeapsa pentru trafic de droguri, conform L.143/2000, rep.in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi."

| EduardPirvu a răspuns:

Te rog sa menționezi și celelalte fapte [e care le-ai savarsit. De asemenea tu spui ca esti retinut la domiciliu. Asta inseamna ca in mod normal deja executi o pedepsa ce se regaseste prin arestul al domiciliu cu toate ca nu prea exista arest la domiciliu de 2 luni. Te rog sa faci diferenta dintre a-ti fi adus la cunostinta ca nu poti parasii 2 luni orasul/comuna de domiciliu si arestul la domiciliu. Tind sa cred ca mai mult te incadrezi la prima situatie. De cine ti-a fost impus acest lucru?

| mariusgen explică:

Eu ma refer daca sunt sanse sa se continue arestul la domiciliu sau nu. care ar fi sansele?