| ozi a întrebat:

Sunt soldat gradat profesionist.m-am mutat la cere in garnizoana unde am domiciliul.nu am nici o proprietate pe numele meu si nici caminul de garnizoana nu mi-a oferit un loc unde sa stau. vreau sa ma mut cu chirie intr-un apartament.pot beneficia de banii de chirie in situatia asta? multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Legea n23/2012:
"Alineatul (1) a fost modificat prin alineatul (3) din Lege nr. 23/2012 incepand cu 23.01. 2012.

(2) Soldaţii şi gradaţii profesionişti pot beneficia, in condiţiile stabilite prin ordin al ministrului apărării, de:
a) compensaţie lunară pentru chirie, in cuantum de pană la 50% din solda lunară;
b) locuinţă de serviciu şi locuinţă de intervenţie, cu scutire de la plata chiriei"
Vezi aici: http://www.avocatura.com/......ntari.html

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, deoarece poti sa stai in locuinta unde ai domiciliul. Oricum, cel mai simplu este sa intrebi la unitate. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea, daca lucrai in cadrul armatei, stiai aceste aspecte, asta sa nu te mai intreb cate componente are un kalashnikov si ce cartus foloseste.

| ozi explică (pentru anonim_4396):

Bine ca esti tu desteaptahappy eu sunt mai prost de fel....eu nu am auzit de kalashnikov laughing au auzit de pistolul mitraliera care foloseste cartusul 7.62 mm.

| KSDT a răspuns:

Daca nu figurezi in evidenta populatiei, cu domiciliu stabil in zona garnizoanei, poti cere statului bani pentru chirie.