| alex癌 a întrebat:

Sunt un angajat a unei firme de paza si conducerea firmeri mi-a cerut sa-mi dau demisia cu acordul a ambelor parti. Mentionez ca am peste un an jumatate vechime la firma de paza. Daca imi fac cerere de demisdie benificiez de somaj?

3 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Nu, daca iti dai demisia, nu beneficiezi de somaj. Demisia nu este "cu acordul ambelor parti" ci numai decizia ta. Dar trebuie sa mai lucrezi 15-30 zile pina ti se gaseste inlocuitor.

| RevolutionX a răspuns:

Normal ca nu primesti somaj daca iti dai demisia.Statul nu plateste somaj celor care reununta la munca, doar daca sunt dati afara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te pot demite pe alte motive atunci nu-ti da demisia. In caz de demisie a salariatului sau de demitere pe motive imputabile nu beneficiezi de somaj.