| Justinlss a întrebat:

Sunt un baiat de 13 ani si planuiesc sa ma mut la casa,as dori sa imi iau un atv care sa ma poate sustine adica ceva mediu de mare,dar imi este frica de unele chestii,pot iesi pe drum asfaltat la tara pana ajung pe un drum de camp? Daca ma vede politia ca merg pe drum pe margine încet, ce se intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal pe drumurile publice fara a avea permis de conducere si acesta se poate obtine doar de la 16 ani.
Fiind minor sub 14 ani nu vei pati nimic dar parintele care ti-a incredintat ATV-ul poate fi condamnat penal, avand in vedere prevederile art.335 din Codul penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau forestier de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| darrio2007 a răspuns:

Se mută parintii si cu tine, nu te muti tu.
Doar de la 16 ani poti circula cu un atv.

| Dragobeta a răspuns:

Te muti singur la casa? Te intretii singur?
Nu, nu poti circula cu ATV-ul pe drumurile publice fara sa ai permis. Nici asfalt, nici drum de tara. Daca te vede politia, incet sau nu, iti bagi parintii la puscarie. Pentru ca nu au avut grija sa nu pui mana pe ATV si sa iesi cu el in drum.