| Fatamuntilor a întrebat:

Suntem in siguranta pe trecerile de pietoni?
Saptamana trecuta am vrut sa trec strada.Am asteptat cumintica sa opreasca masinele, mi-ai facut semn sa trec! cate doua - trei de fiecare parte.Din instinct m-am uitat pe jumatatea trecerii.O masina depasise colegii de trafic care oprise sa imi acorde mie prioritate.Normal m-am oprit in mijlocul strazii si l-am lasat pe marlan sa treaca. Logica pietetonului este daca opreste o masina, celelalte automat o fac in spatele ei.Nu era salvare/ politie /pompieri

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt foarte multi care au luat permisul pe banii,asta e adevarul, desigur ca nu esti in siguranta, eu unu si pe culoarea verde am mai multa grija ca uni care trec pe rosu, asta e Romania, nu inteleg cum de au dreptul sa plece si in străinătate cu masina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu suntem in siguranta. Si nu e nevoie de niciun argument.

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Daca pe mine nu m-a vazut, ceea ce e putin probabil, era ziua in amiaza mare, vreme frumoasa, soseaua buna... soferii care erau opriti, nu inteleg! Si cred ca si linie continua.Are voie sa depaseasca?

| sierra1 a răspuns:

La căutarea "accident mortal pe recere de pietoni"
ap primit vreo 200.000 de rezultate. Asta zice totul

https://www.google.com/......ps?/search

| Fatamuntilor explică (pentru sierra1):

Ca noroc ca m-am uitat! Casc ochii de 10 ori mai mult cand vorbesc la telefon.Si NU dau mesaje sau alte chestii de genul asta!

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bine ai zis!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aceasta intrebare este in scop de atentionare ma gandes, nu informativ. Si nici de acum de a ne spune of-ul. (Zic si eu.)
Si nu, nu esti in siguranta pe trecerea de pietoni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, sintem. Vad astfel de faze zi de zi. Era sa fiu calcat pe trecere de vreo trei ori in ultima luna, si nu sunt genul care traverseaza cu ochii dupa avioane si castile in urechi. Romania e o jungla si, din pacate, nu cel mai puternic/inteligent/sanatos supravietuieste, dar macar putem fi cu ochii in patru pentru a minimiza riscurile.

| johnnny123 a răspuns:

Răspunsul scurt este "nu".

Nu trebuie niciodată să te bazezi pe faptul că ceilalți participanți la trafic sunt atenți. Trebuie să-ți iei singur toate măsurile de precauție, chiar dacă traversezi regulamentar. Cei care traversează pe trecerea de pietoni fără să se uite, mizând pe corectitudinea șoferilor, se expun unui pericol foarte mare. Trecerea de pietoni nu este protejată de un câmp de forță.

Iar situația pe care ai descris-o, în care o mașină oprește pentru a da prioritate pietonilor, iar o mașină de pe cealaltă bandă nu oprește, este cea mai periculoasă.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu prea, de asta trebuie sa ai grija. Mai ales in alte tari e si mai rau, deci aceeasi regula peste tot.

| Lioana a răspuns:

Nu ești in siguranță pe trecerea de pietoni din cauză că există șoferi care nu respectă regulile de circulație. Totusi, contrar celor spuse de Illuminati2016, e mai sigur sa treci pe la trecerea de pietoni decat prin locuri nepermise. In plus si legea e de partea ta in caz de accident. Altfel vei fi considerata tu vinovata, nu cel care te-a lovit.

| unvecin a răspuns:

Am auzit de un dialog de genul:
- Hai pe trecere că e la doi pași...
- Dar tu n-ai auzit câte se-ntâmplă pe trecerea de pietoni? laughing

Mie îmi place să stau până prind un moment prielnic pentru toată lumea. Dacă văd că se apropie o mașină, iar în spatele ei nu mai vin altele... chiar fac un pas în spate să vadă că nu mă grăbesc, ci o să trec imediat după. happy Dacă e aglomerat, mă asigur că sunt observat și trec cu grijă dacă sunt mai multe benzi.

| Illuminati2016 a răspuns:

Eu zic ca e mai sigur sa nu treci pe trecere

| Fatamuntilor explică (pentru Illuminati2016):

Sa mori tu ca nu eram pe trecere?

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, Sa mori tu si bunicu

| Rotazi a răspuns:

Din pacate, nu.
Dar tu ai gresit ca te-ai oprit la jumatate lasand o masina sa treaca. Asa puteai fi accidentata usor de ceilalti participanti la trafic, ei crezand ca strada e libera.

| Kron5tadt a răspuns:

Legislatia rutiera in vigoare nu obliga conducatorul auto sa-ti cedeze trecerea atunci cand esti in afara carosabilului. Conducatorii auto care opresc in fata trecerii de pietoni, pentru a invita pietonul la traversare, sunt niste imbecili care nu cunosc Codul Rutier. Cedarea fata de pieton se face DOAR ATUNCI CAND pietonul este angajat in traversare.
Pietonul ESTE OBLIGAT sa cunoasca regulile de circulatie rutiera.
Atentie! Trecerea de pietoni nu este un loc in care traversezi fara sa te asiguri temeinic. Trecerea de pietoni iti asigura legalitatea actiunii de traversare DOAR in anumite conditii, stipulate clar in Codul Rutier.
P.S. Citeste si invata Codul Rutier, pentru ca esti participant la trafic!