| Emeraude a întrebat:

Sunteti de acord cu o posibila revenire la putere a PCR (fostul PAS)? Credeti ca ar mai putea schimba comunistii ceva in Romania, cu privire la actualul sistem? Ar mai putea ei darama si lua totul de la capat, fara a instaura o dictatura severa, nepermisiva, fara a crea rascoala, avand in vedere ca poporul este cu mult mai usor de starnit decat acum 20 de ani, avand notiunea libertatii fara de care nu ar mai putea trai? Eu consider ca traim si la ora actuala intr-un comunism, dar unul mai bland si mai permisiv decat cel de dinainte de '89 care era sever, brutal, cand oamenii nu aveau notiunea de "mai bine", nu puteau contrazice sistemul. Va considerati pro sau contra? Ar mai putea fi Romania o republica socialista?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vrabia malai viseaza! Niciodata nu se pot intoarce vremurile dinainte de 1989, mai ales ca suntem in UE si NATO. Numai bine!

| Bacemi a răspuns:

Nu poate fi vorba de asta. Vrei sa ajungem din lac in put? E drept ca noi nu prea traim democratie in adevaratul sens al cuvantului. Dar nu e o solutie sa retraiesti trecutul. Trecutul e facut pentru ca tu sa inveti din el.

| Emeraude explică:

Pacat ca totusi majoritatea care raspund unor astfel de intrebari sunt cei din generatia de dupa '89, poate daca am avea si o altfel de parere, am afla mai multe.

| Emeraude explică:

Nu, dragi ANONIMI, n-am trait in prea mult in perioada aia, dar am vazut si eu cum traiau parintii mei. Nu fac nicio idealizare, nu am nicio treaba cu nimeni, nu sunt pui de comunist sau mai stiu eu ce.Am incercat doar sa fiu obiectiva, dar subiectiv vorbind, nici eu nu mi-as dori revenirea PCR-ului, chiar daca multi dintre voi nu intelegeti ca oricum, nu ne mai putem intoarce la acel tip de comunism pe care il stim si care ne-a dominat decenii intregi, asa-zisa democratie actuala a implementat un anumit sistem de gandire dupa care majoritatea ne ghidam, fara sa ne dam seama ca ne face rau. Mai gasiti voi puncte comune in ceea ce a fost inainte de '89 si ceea ce e acum? Chiar credeti ca daca nu mai stam la coada la mancare, ca nu mai suntem urmariti de securitate, ca putem spune orice si ca la tv se difuzeaza mai mult decat un jurnal de stiri in care sunt laudate faptele dictatorului e mai bine acum decat atunci? Pe vremea respectiva aveam bani, dar nu aveam ce cumpara. Acum avem de toate, dar populatia a fost saracita, tocmai de aceasta pseudo-democratie. S-a schimbat ceva in bine in acesti 20 de ani?
Am sa inchid acest subiect si va rog sa nu mai postati raspunsuri, va multumesc foarte mult!

| pauladrian a răspuns:

Nu as fi de acord, suntem cu un pas inainte tarilor din UE...cu acest sistem am ajunge mai rau. Si asa sunt destui in Romania care nu si-au schimbat mentalitatea dupa comunism, acum sa ajungem iar la acest sistem... Oricum nu cred ca se poate asa ceva happy Nu va mai fi niciodata comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Ar mai putea ei darama si lua totul de la capat " N-am inteles asta! Adica ce sa darime, este ceva de darimat acum?
Cit am fost tara comunista doar am construit, ca tara democrata am trait si traim de 20 de ani numai din ce-am realizat atunci... care este cistigul acestor ani? Ati putea raspunde -libertatea -! dar libertatea acesta este o iluzie amara. ACUM sintem in dictatura. ACUM se pot juca " astia " cu salariile, preturile, cu locurile de munca, cu programul de munca, cu sanatatea, cu pensiile, etc. Asta este dictatura, sa traiesti fara viitor, sa traiesti in teama pentru ziua de miine, sa traiesti cu spectrul pierderii locului de munca, al casei, sa-ti fie frica daca te imbolnavesti. Nici politic nu stam mai bine : se asculta telefoanele, se inregistreaza traficul pe internet, se culeg informatii despre fiecare persoana, fiecare persoana are dosar...
Incerc sa fiu obiectiv. Ce mi-au adus acesti anii? Atunci stateam la bloc, acum la casa, am o situatie, am masini, mai am servici... Daca raminea regimul, stateam tot la bloc, aveam o masina, aveam servici... Eu nu vad mare diferenta.
Indiferent ce spune lumea, in regimul de pina in '89 nu m-a frecat nimeni la cap, n-am avut treaba cu politica, militia nu m-a deranjat ( prea des ), securitatea nu m-a stresat deoarece n-am facut pe desteptul... Restrictiile de care vorbesc copii din ziua de azi, ma refer la program tv limitat, lipsa unor alimente, au fost rezolvabile. Mai mult timp liber pentru petrecut cu familia si prietenii, de mincare TOTI se descurcau, banii ajungeau...
Eu cred ca multi ar dori ca statul sa se implice mai mult. Ca asta s-ar numi stat socialist sau in alt mod, putin conteaza. Cert este ca actuala democratie este o politica falimentara, de distrugere a omului. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca va conta un nume pe care il poate schimba o tara la anumite intervale? Dar se vede ca n-ai prins vremurile alea si nu stii cu ce se mincau de poti afisa asa ceva aici.Comunismul l-am considerat mereu cilivizatia prostilor.Nu puteai sa urci ierarhic decit daca erai lingau de meserie caci nu se urmarea adevarata valoare ci mai degraba un scaun si citi mai multi lingai sa te sustina. Tu ne povestesti din auzite si ai facut asa un fel de idealizare in mintea ta a ceva ce n-ai intilnit niciodata sau erai prea mica sa-ti dai seama. Te inteleg.

| alexoprondrina a răspuns:

Eu as dori putina disciplina.
Nu stiu daca as suporta ideea de acaparare totala, dar cat de cat.
Mai de graba as vrea o monarhie constitutionala, eventual cu un rege din alta tara, care sa ne iubeasca si sa lupte pentru noi, cum era Carol.

| 11vladutz90 a răspuns:

Nu o sa vina nici un PCR...pentru ca lumea s-a invatat cu democratia si nu o sa permita asa ceva si sunt alaturi de cei impotriva PCR.noi nu suntem animale ca sa fim obligati sa facem anumite lucruri. mi se pare ca ai pus o intrebare nepotrivita

Răspuns utilizator avertizat
| Fritz18 a răspuns:

Mai partidele comuniste care exista in in tarile democratice din europa de est au ramas doar cu numele, in R.Moldova Partidul Comunist a fost la putere si a guvernat tara la fel ca celelalte partide (adica prost) si mai ales fara sa faca vreo colectivizare sau ceva...un partid comunist in democratie e un partid la fel ca toate celelalte daca acel partid penibil numit PAS ar ajunge la putere nu ar putea implementa totalitarismul, dictatura, ar fi un simplu partid...defapt si pas si usl si mai multe sunt tot partide bolsevice..ai dreptate traim tot in comunism, ba chiar mai rau