| anonim_4396 a întrebat:

Tatăl locuiește cu mama lui (62ani el respectiv 86ani), el are doar o fiică și un viitor ginere. Dorința lor este să-i fie alături să-i ajute ori de cat ori au nevoie, la treabă etc.
Doar că ei locuiesc in apartamentul lui fără să plătească chirie într-un mic oraș fără prea mari posibilități in a-și gasi de muncă, momentan doresc sa plece in strainatate pentru a strânge niște bani de o casa si o mica afacere.
Tatăl nu este de acord cu aceasta plecare si zice ca o sa vândă apartamentul si masina care sunt pe numele lui.
Ce ar putea face ei in situatia dată?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot face altceva decat sa-l lamureasca sa nu vanda.
Cat timp tatal traieste si este singur proprietar fiica n-are nici un drept asupra averii tatalui, asa ca acesta poate s-o vanda, fiind singurul proprietar.

| mi25 a răspuns:

Daca nu poate sa-l lamureasca pe tatal sau sa caute sa o lamureasca pe mama sa, deoarece tatal - daca sunt casatoriti legitim - nu poate vinde casa fara acordul mamei.