| BeingSelfless a întrebat:

Tatăl meu a murit acum ceva timp, dar nu a apucat să lase casa în moștenire. Pe actul proprietății sunt frații lui împreună cu el, iar cei în viață sunt doar frații lui, dar plecați din țară.
Mama mea, soția tatălui, poate avea drept de proprietate asupra acesteia prin căsătorie chiar dacă nu este înscrisă în actul de proprietate al casei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Si fratii nu participa la mostenirea dupa tatal tau, asa cum am spus mostenitori sunteti tu si mama ta, daca nu ai alti frati/surori.
Si solicitati deschiderea procedurii succesorale cat mai repede, daca se depaseste o perioada de 2 ani de la deces va trebui sa platiti si impozitul pe valaoarea proprietatii imobiliare, acesta este de 1% din valoare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti mostenitori legali, asupra partii tatalui tau din casa, mama ta, tu si frati/surori daca mai ai.
Mama ta nu obtine drept de proprietate prin casatorie, daca nu era casatorita la data constructiei casei.
Mama ta mosteneste 1/4 din partea tatalui si copiii mostenesc restul de 3/4, impartit in mod egal. Daca nu mai ai frati sau surori tu mostenesti singur 3/4.
Va trebui sa faceti procedura succesorala la un notar public de la domiciliu.

| BeingSelfless explică (pentru Ioandelasal):

Dacă nu aș putea face succesiunea, din motive de timp, aș putea avea drept de proprietate să înscriu punctul de lucru al unei afaceri?
Dacă numai frații lui au rămas în viață înscriși în actul proprietății, ar trebui să semneze fiecare succesiunea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BeingSelfless):

Nu se poate.
Si fratii nu participa la mostenirea dupa tatal tau, asa cum am spus mostenitori sunteti tu si mama ta, daca nu ai alti frati/surori.
Si solicitati deschiderea procedurii succesorale cat mai repede, daca se depaseste o perioada de 2 ani de la deces va trebui sa platiti si impozitul pe valaoarea proprietatii imobiliare, acesta este de 1% din valoare.