Întrebare recomandată | adrian_4038 a întrebat:

Taxa timbru de mediu de mediu. buna ziua..am si eu o intrebare...doresc sa imi achizitonez un opel astra dn 2002 inscris pe buzau...eu sunt din teleorman..intrebarea este mai platesc taxa de timbru? eu vreau sa o trec pe teleorman..astept raspunsuri va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand s-a facut inmatricularea pe vanzator si daca a cerut ori nu restituirea taxei de prima inmatriculare/poluare.
Daca s-a facut o inmatriculare in perioada 2007-2011 si nu s-a cerut restituirea taxei atunci nu va mai trebui sa platesti timbrul de mediu.
Daca nu s-a facut in aceasta perioada ori s-a cerut restituirea atunci va trebui sa platesti timbrul de mediu.

| adrian_4038 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am sunat inca pers respectiva da spune in anunt ca a fost inmatriculata in i luna a 3... 2010...

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrian_4038):

Trebuie sa afli si daca a fost solicitata ori nu restituirea taxei.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebuie interesat si vazut daca a fost platita. Daca, DA nu mai este nevoie s-o platesti a doua oara.

| adrian_4038 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri...