| Ben1234 a întrebat:

Te poti angaja la 15 ani?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja in anumite conditii, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Art.13.
(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã."

| Violleta2022 a răspuns:

Da, numai cu acordul scris la ambilor parinti, dar numai 4 ore pe zi si nu in perioada vacantei, fiindca ai obligatia sa mergi la scoala pana termini clasa a X-a.

| anonimg a răspuns:

Da, dar numai 4 ore/zi.

| ReddY25 a răspuns:

Da,cu jumătate de normă

| 1onur a răspuns:

Pe vremea mea se putea da erau condițiile altele... îți place in șantier?laughing)

Ținete de schoală boss dacă părinți tăi îți asigură traiul și ai unde dormi învață și ținete de schoală bossule

| MistarGoGu a răspuns:

Cu acordul părinților! Baza legala : Codul Muncii art.13 ia și citește conditiile!

| RazzMTB a răspuns:

Da, numai cu acordul parintilor