| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "normă" se folosește doar referitor la un articol sau și la un alineat al articolului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate folosi pentru ambele, depinde de continutul lor.
Sunt articole care contin o singura norma si altele care pot contine doua sau mai multe norme, respectiv o norma comuna (de baza) si exceptii de la aceasta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Norma este valoarea de referinta impusa.
In orice ramura de activitate pot exista norme, de exemplu in productie (cantitatea de referinta pentru salarul de baza).
In proiectare, normele sunt valorile de calcul, cuprinse in normative.
etc.

| FreddieM a răspuns:

Mai Languagemaster, tu-si faci studiile juridice pe TPU? Schimba situl prietene, aici e facultatea de PAREROLOGIE frate, toti suntem,, experti'' aici.
Pace si vremuri mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norma e orice regula de drept a carei indeplinire poate fi asigurata pe cale statala

evident ca si alineatul e o norma, unele alineate sunt chiar norme speciale pe langa norma generala