| anonim_4396 a întrebat:

Toata Spania, Italia, Germania si franta jignesc tigani si spun ca sunt paraziti insa ei pleaca ca nau propia lor tara.Cum ar fi sa existe o tara a tiganilor, Tigania unde tigani sa fie liberi si fericiti?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Per ansamblu este un neam parazitar, deci ar muri de foame, dacă ar fi izolat de restul lumii - sursa de hrană.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu inteleg de ce n-ar fi liberi.Nu sunt inchisi, nu sunt sclavi. Vrei sa spui ca libertate inseamna sa-si puna muraturi din legume furate din gradina altuia sau sa faca supa din puiul vecinului? Incearca sa-i propui unuia din ei un loc de munca...

| Radu284 a răspuns:

Ar fi interesant, problema este ca pentru a avea o tara iti trebuie un teritoriu. Cine vrea sa dea o gramada de teritoriu pentru Tigania?

| ALGator a răspuns:

Nu isi doresc o tara proprie asa cum nimeni nu isi doreste sa traiasca in alta parte decit locurile natale (trecem peste emigratia pe motive economice).
Din exterior îi precepem ca pe un grup omogen dar ei sint de fapt impartiti in grupuri sociale fara afinitate reciproca.
Pentru ca nu se sinchisesc de alte grupuri coetnice un proiect al unei tari comune e lipsit de sens.
In istorie au existat popoare sau conducatori care au vrut sa scape de grupuri care ii incomodau trimitindu-i intro "tara a lor" - Lumea Cealalta.

| Cosminovici18 a răspuns:

Tiganii sunt deja liberi, au limba proprie si etnie proprie ce mai vrei?

| Roby69 a răspuns:

Ce? Tigani au fost adusi din India si Africa ca slugi in Tara Romaneasca si in Bulgaria acum sute de ani, si din slugile alea au ajuns acum sa fie '' smecheri romaniei'' da is vai de ei ca.cati la cu.r lasi, jalnici, retardati, murdari, etc, nu spun ca toti dar majoritatea sunt asa