Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Tot am o problema cu un tigan de ceva timp si nu știu ce sa fac.
Ma indreptam spre camin iar acesta mi-a taiat calea si mi-a zis sa ii dau bani, in mod repetat am spus ca nu am.
Dar a recurs la "pe controlate si pe luate?"
Evident am zis ca am de platit caminul si nu pot sa ii dau nimic, nu m-a lasat sa trec.
I-am spus ca nu am bani schimbați.
Asa ca am evident a fost cu mine la magazinul de dupa colt si s-a făcut cu 10lei.
De atunci ma tot oprește de fiecare data in drum spre camin și ma cauta prin buzunare si geanta.
Mai ascund bani in adidasi dar m-am saturat.
Împreună cu un prieten de ai lui tot tigan evident m-au oprit într-o zi.
Aceleasi căutat in geanta si buzunare, mi-au gasit cardul, dar am repetat ca nu are bani pe el.
Cel care ma cunostea de mai mult i-a spus ca lasa sa nu mi-l ia și mi l-a dat inapoi.
Aceste lucruri se întâmplă săptămânal.
Ce pot face? Va ajuta Poliția cu ceva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inregistreaza cu telefonul cateva dialoguri in care iti cere bani, apoi depune plangere impotriva lui. Trebuie cateva dovezi, eventual martori de partea ta, altfel neaga tot si iti sare in cap.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru hartuire, dar trebuie sa ai probe in acest sens (martori, inregistrare), altfel este doar cuvantul tau impotriva lui si nu cred ca ar recunoaste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția imediat.

| anonimg a răspuns:

Dacă lucrurile sunt adevărate, trebuie să depui plângere la poliție neapărat și urgent.

| Frank51 a răspuns:

Pfoai ce capace îi dădeam, cum să-l lași să te caute? Wtf.

S-a prins că ești slăbuț și face ce vrea cu tine. Altă soluție decât să-ți schimbi mentalitatea nu ai...

| Vântulalb a răspuns:

Tu stai la taclale cu ei? Slab om esti.
Ii spuneam din start ca sun politia sa primeasca de la e ceva. Acum vei scapa greu. Dar e bine sa faci o plangere la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu stai sa pui intrebari pe TPU cand tu esti victima unor talharii, exceptional...
Ma mir cum de nu ti-a luat telefonul. Suna la politie tot in momentul ala si tot atunci cand e in zona asteapta acolo sa vina si arata cine ti-a luat banii.

| DataScience a răspuns:

Devino mai stapan pe tine, nu lasi pe nimeni sa se joace sau sa iti faca ceva fara voia ta. Eu trec intentionat noaptea dupa 12 pe langa grupuri de genul(tigani, oameni mai inalti si de 2 ori mai grasi ca mine, eu am 50kg si 1.71m) in speranta ca poate exista vreun narod care are chef de mistocareli sau bataie sa le arat cat de mici sunt de fapt, nu ma iau niciodata intentionat la bataie cu cineva si chiar cand sunt provocat raspund calm si fara pasare sa se distanteze, doar daca indrazneste cineva dupa asta sa continue le arat cat de mici sunt de fapt. Lumea e locul tau de joaca mate, invata sa ii fu*i in gura pe cei care merita. Antreneaza-ti corpul la capacitatea lui de forta, reactie si viteza maxima si nu o sa iti mai fie frica de nimeni. Iar daca nu vrei sa te bati cel putin o sa poti sa fugi in orice situatie. Lupii intotdeauna se pot juca cum vor cu oile, la fel o sa poti si tu, pentru ca tiganii nu isi antreneaza corpurile la capacitate maxima, dar au curaj, nesimtire si experienta de strada.

| DataScience a răspuns:

Ia-ti o aplicatie pe mobil de antrenamente si o sa vezi ca deja in 1-2 luni daca o sa faci antrenamente cel putin o ora pe zi o sa devii mult mai "confident" increzator in tine insuti si nu o sa le mai permiti. Totodata alege un prieten si explica-i situatia si spune-i ca vrei sa te antrenezi cu el pentru o luna doua in simulare de lupte (atac/aparare)(o lovitura de mana poate dura 50ms-100ms nu ai timp de reflex, capacitatea unui corp de reflex e undeva la 250ms, trebuie sa inveti sa pastrezi distanta de persoane, nu sa le lasi sa te caute prin buzunare, ii spui sa pastreze distanta si trebuie sa inveti sa citesti loviturile, o lovitura de mana pleaca din umar si ai timp sa te distantezi sau aperi si sa aplici imediat o lovitura daca vine spre tine).

De asta iti trebuie un partener care sa simuleze viteza reala fara sa va loviti foarte tare, dar nu deloc fiindca vrei sa te antrenezi pentru o situatie reala)

| TitoJacksana a răspuns:

Poliția, îl bagi un pic la bulau pe nea cutare, un hot bulangiu

| DementuTDi a răspuns:

Il bati

| Patrick111 a răspuns:

Pai ar trebui sa suni la politie sau sa chemi un politist local, daca nu vrei sa suni la politie poti sa dai cartile pe fata, ii zici ca nu ii dai si gata(dar mai bine nu ca te poate ataca, sau daca nu poti sa iei un spray cu piper happy

| Purce a răspuns:

Ori iti iei spray cu piper si pulan, ori suni la politie si le spui sa vina sa investigheze problema. Vor veni in continuare pana nu iei atitudine. Nu sta asa ca nu merita.