| angela_pascuci a întrebat:

Tot vad anunturi pentru imobile scoase la licitatie. Cum decurge o asemenea licitatie, oricine poate participa? Ati participat vreodata la asa ceva? E greu, cumperi imobilul si apoi intri direct in posesia lui? Daca imobilul e cu oameni ii poti da afara imediat? Daca nu vor sa plece ce se intampla?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Licitatia decurge conform publicatiei (anuntului) de licitatie. Va trebui sa te inscrii, sa depui suma stabilita ca garantie (de regula acesta este si avansul pentru castigator) si apoi sa participi.
Daca este un singur participant imobilul se poate adjudeca daca acesta ofera cel putin pretul de incepere.
Daca sunt mai multi participanti va castiga licitantul care ofera cea mai mare suma.
Cel care face licitatia (de regula un executor udecaatoresc) anunta pretul de incepere si apoi se liciteaza, conform pasilor stabiliti de organizator, pana ramane cel care a oferit cel mai mare pret si acesta este castigator si primeste actul de adjudecare. In baza acestui act devine proprietarul imobilului si se face inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara.
Imobilul trebuie predat liber de sarcini si fara sa fie ocupat. daca este ocupat executorul trebuie sa efectueze evacuarea si sa predea imobilul adjudecatarului.
Reglementarile de detaliu le poti citi in art.758-778 din Codul de procedura civila.
De regu