| Fdrfr a întrebat:

Trebuie sa ai 18 ani ca că ridici coletul cu petarde de la curier? Acesta știe ce se afla in pachet? Și daca nu ai 18 ani apelează la politie?

3 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Chiar daca ai 18 ani sau nu, dpdv legal nu ai voie sa comercializezi/utilizezi materiale pirotehnice cu excepția celor din categoria f1 și p1 la care este într-adevăr necesară vârsta minimă de 18 ani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal sa cumperi petarde, indiferent de varsta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal ce ai cumparat tu si te poti trezi cu dosar penal, instantaneu.
Nu am a inteleg niciodata de ce vreti sa faceti ilegalitati si sa patrundeti in viata de adult cu dosar penal, cu probleme legale si cu stigmatizare pe viata. Ce te determina sa incalci legea?
Poti face puscarie, fiindca asta este pedeapsa, daca Politia urmareste vanzatorul si cumparatorul de petarde si se ajunge la tine.