Întrebare recomandată | ZambesteCuNoi a întrebat:

Trebuie sanctionati minori? DA sau Nu? Dece?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oricine care comite o infractiune, contraventie ori o fapta care atrage raspunderea civila trebuie sa fie sanctionat/sa raspunda pentru fapta sa, deci inclusiv minorii.
Este adevarat ca minorii sub 14 ani nu raspund penal sau contraventional, pe considerentul ca nu au discernamant iar cei intre 14-16 ani raspund doar daca se constata ca au avut discernamant iar pedepsele pentru minori (atat penale, cat si contraventionale) au limitele minima si maxima reduse la jumatate.
In schimb raspunderea civila, in cazul minorilor, este a celor care trebuie sa-i supravegheze, respectiv parintii si alti reprezentanti legali, precum si profesorii.

18 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Da,din toate punctele de vedere, cu pedepse pe bune, nu unele aruncate doar in maldarele de hartii judecatoresti. Daca infractiunea e dovedita si grava, atunci merita pedeapsa chiar daca are 9 ani, chiar daca are 17 si 360 de zile.Desigur,pedeapsa sa creasca in functie de gravitate...dar si in functie de marturia inculpatului.Imi place ca vor mereu sa se sustraga, chiar si atunci cand fac vreo boacana, daramite o infractiune.Dac-as fi judecator, cu cat ar intoarce-o mai mult sau s-ar feri de raspunsuri concludente, cu atat mai aspru as fi cu ei.

P.S : Nu consider vandalismul a fi o infractiune.

| MasterOfDisaster a răspuns:

DA.
'Adultii' sunt orbi sau prosti daca cred ca minorii chiar nu au 'discernamant'.
La cate informatii sunt peste tot, e exagerat sa spui ca un minor nu stie ce face. Trebuie sa raspunda pentru greselile lui. Desigur, nu pedepse exagerate, dar asta sa fie in funtie de ceea ce a facut. Pentru vandalism de exemplu si 10 ani sa aiba, nu conteaza, sa execute munca in folosul comunitatii, dar la scoala unde invata. Sa ii piara cheful de facut prostii. Sa invete ca este raspunzator pentru faptele lui, si sa invete ca orice actiune are si consecinte. O amenda nu e destul, si nu e necesara de fapt. Sunt doar niste hartii date altor oameni. Dar daca il vad toti colegii (pe minor) cum strange gunoaie pe care poate chiar el le-a aruncat, le va servi drept exemplu si celorlalti.

| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ei trebuie sa fie educati si disciplinati ca sa nu creasca stramb.

| mixxjim a răspuns:

Evident ca trebuie sanctionati, chiar si atunci cand isi fac temele pe aici si lumea de buna credinta se chinuie sa dea raspunsuri la tot felul de teme de pe la civica, religie sau mai stiu eu ce alte materii happy

| LolaLollita a răspuns:

DA. Cand o persoane savarseste o infractiune in mod constient, ea trebuie sanctionata, indiferent de varsta.

| 0rlando a răspuns:

în funcție de fapta săvârșită, sunt sancțiuni și pentru minori.

| Chαяtreux a răspuns:

Sunt deja daca te referi la ce refer si eu thinking (in fata legii)

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Nu, pana cand nu au discernamant

| diavolitadulce a răspuns:

Depinde in ce caz. adica daca ar fi vorba de o crima sau ceva de genul asta eu as spune da, dar daca te referi la lucruri minore gen ceva afacut a scoala sau o bataie banala cu un coleg sincer faci cum ti se pare tie mai bine, desi indicat ar fi sa te stie de frica si sa nu mai faca. daca nu este un copil problema eu zic ca o discutie in care il faci sa se simta cat de cat prost este suficienta.

| Criiistinutsa a răspuns:

Trebuie sanctionat pentru ca cine a gresit trebuie sa isi asume greseala big grin

| pufipo a răspuns:

Sanctionati din ce punct de vedere? laughing
penal - sunt
civil - raspund - dupa 16 ani

| Knot a răspuns (pentru pufipo):

Eu știam că sunt sancționați cu amenzi, iar civil răspund numai după 18 când pot răspunde în fața justiției, la fel și penal, mai mult de o amendă nu cred că pot primi! big grin

| asclepius a răspuns:

laughing cred ca esti un parinte din acela comunist care nu stie sa si creasca copilul si vrea sa i dea la... tu mai bine l ai invata de respect nu de bataie oh go on

| KoZzZ a răspuns:

Nu

| ionutz20cm a răspuns:

Dap

| ScarecrowFarmer a răspuns:

Pai depinde la ce te referi sau mai bine spus cum ai comiso? laughing penal-da, daca au avut discernamant in momentul in care au comis faptul ilegal.

| EduardVikingul a răspuns:

Da, cu bataia.

| DydyDeutza a răspuns:

Nu pentru ca si ei pot da sfaturi sau raspunsuri corecte si folositoare...stiti vorba aceea "cel din urma va fi cel din'
tai