| anonim_4396 a întrebat:

Un contabil pe aici care locuiește în Anglia sau cine stie de ce anume ai nevoie sa aplici pentru statutul de rezidenta, ce ai nevoie si cum aplici pentru asta?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Descarca aplicatia EU settlement https://www.gov.uk/......led-status contabilu nu are treaba cu rezidenta ta. Intra in play store sau icloud daca ai iphone si descarci aplicatia aia care tiam ziso sus. Urmeaza pasii dupa si in 3 sau 5 zile iti trimite email cu actele care le scoti la imprimanta. Doar 2 din ele nu e necesar sa le ai pe toate. Cele care zic cand iti expira temporaru si pagina initiala.

| Violleta2022 a răspuns:

Contabilul nu are nici o treaba in cererea ta, cu aplicatia ta de cetatenie sau de locuitor permanent al Angliei. Tu ai nevoied e sfatul unui functionar guvernamental pe probleme de viza internationala, rezidentiat, emigrare samd.
Cauta site-ul oficial al guvernului UK-ului si vezi conditiile lor de aplicare pentru "permanent rezident" sau "working visa", ori vezi in ce categorie te incadrezi, ca sa stii ce formular de aplicatie completezi.

PS Contabilul este un functionar obisnuit, care se ocupa de calcularea si raportarea taxelor si impozitelor, pentru personale fizice, companii, corporatii, import-export samd.