| teclado a întrebat:

Un vecin a furat bicicleta copiilor mei de pe holul blocului. La bloc avem camere de supraveghere video.
Nu a iesit nimeni din bloc cu bicicleta.
Bicicleta se afla in continure in bloc.
AM NEVOIE DE IDEI PT A SCRIE UN AFIS CARE SA IL FACA DE RUSINE SI TOTODATA SA II AVERTIZEZE PE VECINI.

Pt ca la parterul blocului meu sunt zi si noapte sa zicem o medie de 10 vecini care se ocupa cu vanzarea de droguri, cu fetite la produs, cu furat si cu spargeri... ei nu se duc niciodata la nici un fel de munca, nu le place munca, nici nu stiu vreo meserie iar majoritatea nu au mai mult de 9 clase.

Ma gandeam sa scriu ceva de genul urmator :''
-SALUT VECINE! DA SI TU O BERE CA Nu stiu nici o meserie si munca nu imi place, iar banii de pe bicicleta pe care am ciordit-o copiilor de la etajul 7 i-am terminat de mult pe bere si tigari!''

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai bine faci tu o reclamatie la politie asa cum ar fi normal?

| teclado explică (pentru suntserios):

M-au amenintat ca o sa faca rau la copii daca fac relamatie la politie ca noi stam in acelasi bloc si ca de ei nu scap si ca o sa se razbune.
au mai facut ei chestii dinasetea
au venit la nevastami-a la usa si a sunat si au intrat mai multi in casa si au luat masina de spalat si i-a pus 150 lei in mana si i-au spus ca am zis eu ca le-o dau. apoi cand le-am spus ca ma duc la politie ei mi-au spus ca ei sunt jmecheri mafioti si ca nu am um sa ma pun cu ei ca au am copii care se duc la scoala si care trec pe langa ei in fiecare zi si ca se razbuna daca ma duc la politie

| suntserios a răspuns (pentru teclado):

Aha, deci la politie nu te duci, dar te iei tu de ei ca asa esti in siguranta nu?

| teclado explică (pentru suntserios):

Nu mai ma iau de ei imi pun alarma si 2 camere video pe holul blocului azi
eventual inchei si un abonament cu o firma de securitate

| Stefanhack a răspuns (pentru teclado):

Te anunt sa nu faci asta, este o cheltuială fara rost, cu banii găseșteti ceva garsoniera/apartament de inchiriat pentru o luna-2 maxim,fa reclamații la poliție,plangere,tot ce este nevoie,o sa vina mascați si o să trăiești in pace cativa ani,cat timp ei stau la "racoare"(?),dupa asta o sa se cumințească,daca nu ajung la închisoare,raman liberi cu arest preventiv sau alte căcaturi, dar poți obține o chestie care sa îi tina departe de tine pentru multi ani(nu mai știu cum se numea, dar cred ca ai înțeles) si nu o să îți mai faci griji, probabil sunt ceva proști care vor sa se dea smardoi, daca nu faci asta, mai du-te cu 5 învățai cine este seful(totuși nu te sfătuiesc), dupa suferi consecințele.
mai mult de poliție, sa îi dai in judecată, despăgubiri si alte chesti nu prea ai ce sa faci
in concluzie scapi usor de ei

| mihai69 a răspuns:

Bicicleta nu a ieșit din bloc prin fața camerei.
Dar asta nu înseamnă că nu a ieșit pe vreun geam de la parter...
Cel mai bine mergi la Poliție. Mesajul tău o să-i lase perfect cum sunt: indiferenți.

| teclado explică (pentru mihai69):

Nu ma duc la politie ca si asa nu avea aproape nici o valoare bicicleta o cumparasem cu 100 euro dintr-un targ au folosit-o copii 2 ani au invatat sa mearga pe ea. asa ca avea valoare doar sentimentala si utila ca se foloseau copii de ea se jucau cu ea.
nu ma oftic ca eu merg la munca muncesc mai castig cate ceva si o sa le cumpar eu alta.
nu am chef de dat declaratii pe la politie sa vina politia sa ii streseze
apoi sa ma streseze si ei pe mine.

| teclado explică (pentru mihai69):

Eu doresc un mesaj prin care doar sa le bat obrazul si sa ii fac de rusine si sa ii avertizez pe ceilalti vecini sa nu le mai dea de baut bani si de mancare pentru ca pana la urma ei ajung sa muste mana ce ii hraneste

| johnnny123 a răspuns (pentru teclado):

Aham, deci vrei să scrii un mesaj prin care "să le bați obrazul" unor "șmecheri mafioți" care ți-au intrat peste nevastă în casă, te-au jefuit și ți-au amenințat copiii? Cred că o să-i afecteze foarte tare...

Încă o poveste foarte credibilă și absolut normală, la fel ca 99% dintre lucrurile pe care le scrii pe situl ăsta.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru teclado):

Mergi la Politie. Ce fac acum e abia inceputul. Au sa intinda si mai mult. Taie-le elanul acum!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu ai drept de vot?
Politie, plângere scrisă frumos, în care precizezi persoana pe care o bănuiești, și ce ai observat pe filmare (că nu a ieșit nimeni cu bicicleta).
Atașezi poză cu bicicleta, cd cu filmările, inclusiv cu cea în care intri tu cu bicicleta.
Lași poliția să își facă treaba.

| teclado explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Fara sa fi spus la nimeni ca mi-s-a furat bicicleta s-au bagat ieri in seama cu mine sa imi spuna ''
Chiar nu stii cine ti-a furat bicicleta!
Daca cumva spui ca ma banuiesti pe mine o sa iti cer si despagubire pentru calomie
Vezi ca nu ti-am furat-o eu! ''
Asa cu banuitul mai incet ca eu cred ca hotii astia de cate ori au spart ei boxe pe la subsolurile oamenilor si apartamente ca nu le pune nimeni microfoane unde se lauda ei cu ce scule au mai furat de pe santierele de pe unde se aganjeaza ca paznici doar ca sa fure
Cred ca au ajuns sa aiba experienta din a discuta cu politia si din a cere despagubire celor care spun ca ii banuiesc pe ei.
Cred ca o sa merg la politie.
Doar ca nu ma intereseaza prea tare bicicleta nu e o valoare
pe mine ma intereseaza sa ii taie mana la hot sa nu mai fure
asta ma deraiat cel mai tare ca acum ma astept sa imi dea si spargerea la apartament
ca ei daca tot nu se duc niciodata la nici un fel de loc de munca
dar toata ziua si toata noaptea au ce sa bea non-stop la scara blocului

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru teclado):

Nu poate cere nici o despăgubire pentru timpul pierdut la poliție.
Pe viitor, asigură-te că sunt supravegheate video toate punctele importante: locul în care lași biciclete, ușa apartamentului, intrarea la boxe, sau ce mai ai.
Există camere video de pus în vizor. Nu sunt tocmai legale, dar nici nu reprezintă o încălcare gravă/amendabilă, dacă le pui.
Dovezile sunt valabile, nu trebuie cameră omologată.
Citeste penultima mea întrebare.

| teclado explică:

Nu a iesit cu bicicleta din bloc
sunt camere in lift si la parterul blocului

| teclado explică:

NU A SPUS NIMENI CA AS VREA SA O RECUPEREZ! Am spus ca doar ca vreau sa le bat obrazul si sa ii atentionez pe ceilalti vecini ca sa nu le mai dea bani bautura mancare hotilor de la parter care nu se duc niciodata la munca.
dar asta stul pamflet