| Emanulass a întrebat:

Unde aș putea apela dacă cei de la asistență socială (primărie) nu isi fac treaba și din județ și din comuna? Cam abuzează de putere. Deci Degeaba se vorbește și cu primarul.

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este în legislația în vigoare. Nu este vorba că nu "își fac treaba", e vorba de faptul că nu au pârghii legale, precum este în străinătate, de soluționare a unei reclamații. Ei trebuie să facă 1001 anchete, să meargă de zeci de ori la domiciliu reclamat, dar nu au dreptul de a scoate "persoana abuzată" din acel mediu până la o decizie definitivă judecătorească.
Iar, dacă te referi la cei din localitate, dar și din județ, doar la București, la minister.

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

În ce sens nu își fac treaba? Detaliază, întrebarea ta e prea ambiguă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

No spune in ce sens nu isi fac treaba ce problema ai si nu au rezolvat o cei de la DGASPC

| Emanulass explică:

Problema e că nu se duc sa facă acele reclamați de exemplu nu fa. Controalele la violenta domestica sau copii abuzați etc