| xil a întrebat:

Unde gasesc informatii in limba romana privind dreptul fiscului de a patrunde in domiciliul persoanei fizice sau in sediul persoanelor juridice - in statele membre ale Uniunii Europene?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca raspunsul e simplu: trebuie sa ceara mandat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte cunosc în UE domiciliul persoanelor fizice este inviolabil. Se poate intra în el cu mandat de percheziție emis de o instanță judecătorească. La fel, sediul unei firme este propriertate privată și se supune aceleiași legi. Astfel nu vei găsi în română asemenea informație. O poți găsi la fiecare țară în codul ei de legi.

| xil explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!
Dar speram ca cineva sa-mi trimita niste link-uri privind procedura fiscului in asemenea cazuri, in tarile UE, in limba romana. Orice caut pe net in legatura cu aceasta tema, imi da numai Codul de procedura fiscala romana. Dar pe mine m-ar interesa (cat mai urgent posibil) procedura fiscului in celelalte tari europene.