| 4evergentleman a întrebat:

Unde naiba vrea să ajungă Putin cu operațiunile lui militare? Care e scopul lui? Care credeți că va fi deznodământul? Cat o sa tina un secol? Se va declanșa al treilea război mondial? Daca da, in ce condiții? Operațiunile astea ne sărăcește in ultimul hal, aduce val de scumpiri de la o luna la alta, o sa mâncăm cu porția, ce naiba e cu acest joc? Vad că se țin tare ucrainienii, sunt și susținuți dar unde se va ajunge? Ce vrea Putin? Ce credeți că se va întâmpla în următoarele 6 luni? Vad că tot așa o lălăie și nu se întâmplă nimic major decât scumpiri masive peste scumpiri! Urmărește să sărăcească toată Europa? E o forma de răzbunare? Vad că nu a ajuns la artileria grea la ce armata se laudă că are și se știa ce putere militară e Rusia, vad că nu cucereste nimic, omoară civili in Ucraina, violează femei ucrainiene și altele dar deja se întâmplă de 2 ani și nu are nici un final,dar nici nu se întâmplă ceva decisiv,major sau concret,doar scumpiri exorbitante!
Scuzati-ma dar nu prea le am eu cu războaie politice și tot ce tine de ce ce petrece acolo,eu dețin cunostinte in altele! Clar am multe de învățat, nici măcar nu e război, asta e chestia nu se ajunge la nucleare, parca ar fi serialul Elodia dar mai prelungit.

3 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Razboiul asta o sa dureze mult si bine. Daca razboiul dintre URSS si Afghanistan a durat 10 ani cam tot atat poate sa dureze si razboiul din Ucraina. Ucrainienii se apara foarte bine dar nu pot lansa o contraofensiva pentru ca e prea riscant pentru ei asa ca trebuie sa stea in defensiva si sa castige mici portiuni de teren treptat.
Putin vrea sa cucereasca toata Ucraina ca sa aiba acces la gurile Dunarii si un acces mai mare la Marea Neagra.Si bineninteles poarta acest razboi ca sa fie tinut minte in istorie.
Armata Ucrainei e mai bine antrenata si dotata militar decat colosul rus, ucrainienii sunt la curent cu noile tendinte in razboi si stiu sa foloseasca destul de bine dronele.Rusii au o armata de nivelul anilor 80 care nu a mai fost modernizata iar coruptia din armata este destul de mare astfel armata ruseasca are multe cadre militare incompetente.In schimb rusii au o armata mult mai mare decat a Ucrainiei chiar daca este mult mai slaba ca pregatire si tehnologie.
Exista doua tipuri de deznodamant posibile:
1. Daca rusii castiga in Ucraina, Putin va fi dictator pe viata si va incerca sa refaca vechiul URSS. Daca Ucraina cade, China si Turcia se vor alatura Rusiei intr-o alianta dubioasa care va fi foarte nociva pentru lumea libera.
2. Daca rusii pierd razboiul in Ucraina, Putin va fi inlaturat de la putere si Rusia se va destrama si va fi impartita intre oligarhi.
Natiunile munsulmane si siberiene din cadrul Rusiei se vor desprinde de Rusia si vor aparea state noi pe harta lumii.
Cred ca o posibila infrangere in Ucraina ar cauza si un razboi civil in Rusia intre grupari militare sustinute de oligarhi care vor sa puna mana pe armele nucleare.Tot in acest scenariu e posibil ca China sa anexeze Siberia.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Putin nu știe ce face. Nici nu poate excalada războiul la arme nucleare, deoarece asta va arăta că armata convențională a eșuat.
SUA si NATO a căștigat războiul ăsta încă din Aprilie 2022 cănd Armata Rusă a pierdut Capitala Kiev.
Acum e doar o chestiune de resurse și timp. Se poate termina săptămăna asta sau peste doi sau cinci ani.

| DanRaul77 a răspuns:

Ca si cadru militar iti zic la cate exercitii si pregatiri avem non stop toate pentru razboi. parerea mea cu familie in armata de la tată la unchi. Nato se va ciocnii odata si odata cu Rusia da cand habar n am. eu zic ca va fi razboi mare