| andreeattr a întrebat:

Unde pot citi legislatie in legatura cu abuzul fizic sau emotional asupra unui copil? funda...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste legea nr.272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, o gasesti si aici: http://www.protectiasocialacv.ro/protectiacopilului/legislatie/. De asemenea aici gasesti si alte reglementari pe acest subiect. De asemenea poti citi Codul penal republicat in 1997, in special art.197-198, 201, 202, 305-307, 314, 316 si 329. Numai bine!