| SmallStep a întrebat:

Unde pot sa gasesc un dosar penal intocmit si clasat in anul 1997? Fizic sau online. Va multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Utilizatorul gabicoo ti-a dat raspunsul corect, daca nu a fost trimis in judecata il poti gasi in arhiva organului care a efectuat urmarirea penala si daca a fost trimis in arhiva instantei care a judecat cazul.

| dullcat a răspuns:

Online nu gasesti nimic de acest fel.Majoritatea institutiilor romanesti nu sunt in stare sa ofere informatii de interes public in online, daramite arhive.

| gabicoo a răspuns:

În arhiva organului de cercetare penală dacă nu a fost trimis în judecată - NUP sau SUP. Sau în arhiva instanței de judecată dacă a fost trimis. Cel mai bine ar fi să consulți un jurist.
Aici pe TPU singurul care îți poate oferi un sfat avizat este userul Ioandelasal - este jurist de profesie. Așteaptă poate vede postarea ta și sigur îți va da răspunsuri corecte.