| ShalDawson a întrebat:

Unde se demisioneaza fara preaviz, cum se procedeaza daca angajatorul nu vrea sa iti bage demisia desii e obligat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara preaviz se poate demisiona pe timpul perioadei de proba sau daca preavizul nu este prevazut in contractul individual de munca.
Nu angajatorul "iti baga" (chiar asa?) demisia ci angajatul o depune si angajatorul este obligat s-o accepte.
Daca n-o accepta angajatul poate sa nu se mai prezinte la munca.

| goguPatent a răspuns:

Angajatorul e obligat sa iti inregistreze cererea de demisie.
Daca nu e de accord nu mai vii la munca dupa ce o intregistreaza.

| adryang78 a răspuns:

Poți solicita desfacerea contractului de muncă prin acordul părților, conform art. 55 lit. b din Codul Muncii, caz în care nu mai este necesar să stai în preaviz.