| EliLeli a întrebat:

Unde sunt otomanii sa ne mai apere de austrieci?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți dori, că sunt în stare să vină.

| EliLeli explică (pentru sadrian46):

Era mai degraba ironic. Oricum, chiar ma bucur ca nu au cedat romanii la "negocieri". Incredibil!

| sadrian46 a răspuns (pentru EliLeli):

La mine răspunsul era serios.

| BeingSelfless a răspuns:

Asta sună cam așa, nu știi ce pălărie să porți, pentru că nu-ți place sub ce lamă vei cădea.

Adică, suntem mult prea slabi politic și economic pentru a ne impune și de a cere anumite lucruri. Orice am pretinde am cere, eventual trebuie să ne conformăm după cel ce oferă direcție, fie UE, fie otomanii, fie comuniștii, fie USA si alții.
Ne dăm după pălărie (nu pălăria după mărimea capului), și acceptăm cam orice influență mai bună care apare.