| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am nevoie de ajutor! E adevarat ca daca instalezi gratuit Real Player de pe un site de a lor si apoi instalezi videoclipuri prin el, piratezi? Va rog, repede raspuns! Dau fundita! happy Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| EuAli a răspuns:

Depinde...
Daca continutul care e oferit de cine a facut continutul nu e piraterie.
Daca continutul e oferit de altcineva in afara autorului si autorul nu a pus la dispozitie continutul atunci e piraterie
O zi buna!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citște condiții și termene!
Pa, pa.

| Carmy21 a răspuns:

Bună.
Da, e ilegal așa ceva.
O zi faină.

| MyGuardianAngel a răspuns:

Eu am instalat de ceva timp Real Player de pe acest site: http://eu.real.com/ si doar scrie clar Free. Am instalat multe video prin el, iar cand am intrebat pe doamna mea profesoara de informatica daca piratezi instaland un program de pe internet gratis, mi-a zis ca nu e piratare, deci nu e cred eu, ca dupa aia mi-a mai spus ca cei de la retea te cauta imediat si te sanctioneaza, dar de cate ori am platit eu la rds, nu am avut nicio problema sau reclamatie. Deci cred ca nu e. A spus ca piratare e atunci cand instalezi de pe un site in care trebuie sa platesti si tu de fapt nu ai platit, iar mereu am cautat unul gratis. Am mai instalat acum recent Bitdefender, tot gratis, dar zice ca sistemul nu e protejat, dar de unde ca se scaneaza tot ce poate fi virusat, daca nu era protejat, mergea greu, dar merge numai bine viteza. Mereu cand am vrut sa instalez ceva am cautat intotdeauna numai gratis. Eu cand vreau o poza de pe un site, dau Copy-Paste. nu instalez, nici pe de o parte. Credeti ca e rau?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este mai nuantat, nu este doar da sau nu.
Poti copia si folosi legal orice continut care este gratuit sau care nu este interzis la copiere precum si continut asupra caruia detii drepturi de autor sau de utilizare.
Este ilegal sa copiezi si sa folosesti continut pentru folosirea caruia trebuie sa platesti ori care este interzis la copiere.
Instalarea unui player gratuit este legala si n-are nici o legatura cu continutul ulterior pe care-l copiezi si folosesti cu ajutorul acelui player.