| scary7 a întrebat:

Urgent sal deci fiti atenti am fost cu 2 prietenei intr-un parc de langa un cinema parasit si eu am incercat cheia mea de la cutia postala la lacatul de dinafara si sa deschis iar exacat in acel momant a venit un ofiter de politie si a zis ca e intrare pin efractie i-am explicat politistului ca usa nu are cum sa fie deschisa deoarede mai e un lacat pe dinountru si nu poate fi deschisa iar el nea dus la sectia de politie nea luat numele... si nea cautat untrun calulator cred ca pe faza de buletin si ne-a zis adresa locuntei si a zis sa plecam ca vom primi amenda maine si l-am intrebat cat va fi si a zis intre 200-1000 de lei si ne-a dat dumu acasa voare a acut asa numa sa ne sperie sau...

Răspuns Câştigător
| AlexTheSpecialOne a răspuns:

In cazul tau amenda trebuia sa o primesti in mana...a vrut sa va sperie stai linistit

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ar putea fi interpretata ca tentativa la infractiunea de furt, nu are cum sa fie contraventie. Nu cred ca o sa fie urmari. Numai bine!

| Stefan89 a răspuns:

Intrarea prin efractie se pedepseste cu inchisoarea nu cu amenda.,mai mult ca sigur nu veti primi amenda,datele vi le-au luat pentru ca asa este procedura,pe viitor, daca se intampla ceva cu acel cinema, voi veti fi primii interogati

| annakarenina a răspuns:

1.Cati ani aveti?
Daca aveti cel putin 14 ani aveti un drept de exercitiu restrans, putand raspunde in fata legii in anumite cauze, insa amenda poate fi platita de catre parinte/tutore, intrarea prin efractie este considerata infractiune, ceea ce ati facut poate fi luat drept asa ceva si, intr-adevar puteti primi amenda daca acea proprietate era indisponibila persoanelor neautorizate (publice).