| Dima_Liviu_1998 a întrebat:

Va rog, imi poate spune cineva daca la academia de politie trebuie sa ai nota la purtare 8 pe fiecare an in parte sau trebuie sa ai 8 media generala pe toti cei 4 ani.
Va rog!

Răspuns Câştigător
| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Media GENERALA la purtare sa fie minim 8. [(Cls a 9a + cls a 10a + cls a 11a + cls a 12a) / 4] > 8.

Pentru pregatirea intensiva la cel mai inalt nivel iti recomandam cu drag: www.academiadepolitie.com

Mult succes!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai media generala 8 pe toti 4 ani.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Capitolul II - RECRUTAREA ŞI SELECŢIA CANDIDAŢILOR PENTRU CONCURSUL DE ADMITERE LA FACULTATEA DE POLIŢIE ŞI LA FACULTATEA DE POMPIERI

Secţiunea 1 - Aspecte generale
Art. 6 -... (3) În vederea recrutării, candidaţii la concursul de admitere în Academie trebuie să îndeplinească următoarele criterii specifice:
b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00" - SURSA = Regulamentul de admitere de la linkul oficial :
http://www.academiadepolitie.ro/......ificat.pdf

Totuşi, interpretarea acestei prevederi este DISCUTABILĂ - motiv pentru care indic şi următoarele :
"Trebuie sa ai media 10 la purtare toti anii?

Momentan nu. Este nevoie ca media generală la purtare sa fie minim 8 (media la purtare an 1 + an 2 + an 3 + an 4)/4." - SURSA :
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/intrebari-frecvente.html

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://www.adelin-hogea.ro/2015/04/admitere-scoala-de-politie-2015/

Toate cele bune!