| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi explicati cum se actioneaza procedura pentru succesiune in cazul in care :

Sunt doi mostenitori legali. Unul dintre copii este certat cu parintele si din motive personale refuza sa il viziteze. Nici cu al doilea mostenitor nu este in situatii bune. Parintele moare, iar copilul nestiind de acest deces... Cine il anunta? Cum si cine actioneaza actele pentru mostenire/ succesiune?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oricare dintre mostenitori poate solicita deschiderea procedurii succesorale, la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului.
In cazul expus mostenitori sunt fiii si sotul supravietuitor, oricare poate cere deschiderea procedurii si notarul public este obligat sa anunte toti mostenitorii.

| Kogaion a răspuns:

In mod normal autoritatile, dar daca esti in tara nu stiu sigur daca te vor anunta, ei banuind ca tu stii deja. Legat de mostenire, daca parintele nu a lasat averea altcuiva, automat iti revine tie si fratelui tau, actele si succesiune vor reveni in grija voastra si cum am zis, aveti fiecare 50% din avere.

| francut a răspuns:

Doar @Ioandelasal ti-a raspuns corect.
Ceilalti mostenitori ar trebui sa il anunte. Pentru ca, notarul (de exemplu) nu stie cati mostenitori sunteti, nu ii stie adresa, etc.

| Jouliete a răspuns:

Tatal trebuie sa lase un testament iar fiecare din mostenitori va primi jumate in caz ca sunt doi, iar daca tatal inainte sa moara nu va lasa testament cred ca proprietatea si bunurile devin ale statului. Insa daca el a lasat testament, veti fi contactati dupa adresele voastre ca fii ai tatalui si va revine voua bunurile sale.

| Kogaion a răspuns (pentru Jouliete):

In cazul copiilor si al rudelor, nu este nevoie de testament pentru a prelua bunurile, ele devin ale statului, doar in momentul in care nu ii sunt gasite rudele decedadului, atunci dupa cativa ani, ele devin proprietatea statului.

| Jouliete a răspuns (pentru Kogaion):

Nu eram sigura, multumesc si mie, al tau trebuie sa fie raspunsul castigator!