| Jojo1769 a întrebat:

Vă salut! Am nevoie sa inteleg unele lucruri de la un om mai cu capul pe umeri decât avocatul meu!
Anul trecut(2023, luna mai) am vrut sa ma deplasez la serviciul rutier sa mi ridic permisul, practic eu inca aveam permisul suspendat pana la ridicarea lui! Din ghinion, am dat de poliție care mi-a facut dosar penal pentru conducere fără permis!
Anul acesta (2024, 23 mai) la proces mi s-a spus ca se încheie dosarul și urmează a-mi da pedeapsa!
Din luna mai pana in prezent, mai-octombrie(6 luni), judecătoarea tot amână pronunțarea! Ce este de facut? M-am săturat, nici alba nici neagra nu e!
Pana acum era "amânare ulterioara a pronunțării", iar acum e "amânare inițială a pronunțării "
Ce pot face? Avocatul mi-a spus că judecătoarea e tânără, nu înțelege cazul si nu stie ce pedeapsa sa dea…

3 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Avocați pe aici cam slabe șanse sa " bântuie "! Dacă un avocat NU a fost capabil sa te ajute nasol! Încearcă pe AvocatNet poate ai ceva noroc! Forum specializat pe chestii juridice!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Trebuia sa iei un taxi pana la serviciul rutier. Ai crezut ca iesi mai ieftin.
Nu mai zic, daca ai reusit sa ai permisul suspendat si apoi sa fii tras iar pe dreapta de Politie...clar ca iesi in evidenta.
Tu spui ca a fost ghinion, dar Cineva, acolo Sus vrea sa iti atraga atentia si tu nu vrei sa pricepi. Lasa-te de condus!
Acum procesul asta prelungit (apropos, cam asa decurg procesele in Romania, daca nu stiai) te mai tine cateva luni pieton.
Sper ca vei trage invatamintele de rigoare din toata experienta asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce vrei sa faca avocatul? Nu depinde de avocat, oricat ar fi de bun, sa oblige judecatorul sa faca pronuntarea si sa redacteze hotararea.
Doar daca avocatul ar avea o oarecare influenta asupra judecatorului (prietenie sau altceva) l-ar putea determina.