| S85V10 a întrebat:

Vă salut, mă puteți ajuta cu mici informații în legătura cu obținerea categoriilor CE? Stiu că vârsta minima trebuie sa fie de 21 de ani cu minim un an de categoria B. As dori sa stiu dacă este aceeași procedura ca și la B, sau dacă as putea să depun dosarul cu câteva săptămâni înainte de a împlini anii (21)...Dacă ar mai exista ceva ce ar trebui sa stiu in legătura cu toată această procedura, va rog lasă-ti-mi un comentariu mai jos, mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a)pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Asa fiind pentru a obtine categoria CE este nevoie sa fi obtinut categoriile B si C. Nu este nevoie de nici un stagiu in categoria B.
Scoala de conducere, pentru orice categorie, o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru respectiva categorie iar examinarea o poti sustine abia dupa implinirea varstei minime.

| S85V10 explică (pentru Ioandelasal):

Adică nu se pot obtine amandoua in același moment? Într-adevăr stiu ca poți da și de C simplu (pentru capul tractor) dar nu aveam havar ca trebuie mai intai sa obții C ul apoi E ul

| Ioandelasal a răspuns (pentru S85V10):

Nu se pot obtine deodata, se pot obtine doar asa cum prevede legea.