| ramonatm17 a întrebat:

Verisorul meu a facut 4 luni de inchisoare dupa ce a fost implicat intr-un scandal, acum are cazier. Au trecut 2 ani de la savarsirea faptei si as vrea sa stiu daca poate da de permis in aceste conditii. Sa imi explice cineva care este procedura in cazul in care ai cazier.Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptul sa obtina permisul de conducere, bineinteles daca este apt medical, urmeaza scoala si reuseste la examenele teoretic si practic. Infractiunea pentru care a fost condamnat nu este vreuna dintre cele care impiedica obtinerea permisului, prevazute in OUG 195/2002(Codul rutiere), citez:
"(6) Nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau pentru o infractiune de omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, produsa ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1)." Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dudumihai: D.328/1966 a fost abrogat in decembrie 2002, de catre OUG 195/2002, aceasta este in vigoare in prezent.

| dudumihai a răspuns:

Persoana care solicita permisul de conducere categoria B trebuie sa îndeplineasca urmatoarele conditii:

sa aiba vârsta de cel putin 18 ani; (cursurile scolii de soferi pot fi incepute cu 3 luni inainte de a implini 18 ani);
sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru conducerea autovehiculelor din categoria B;
sa nu fi fost condamnata definitiv pentru una din infractiunile perevazute la art. 22 alin. 4 din Decretul nr. 328/1966, republicat, cu excepţia cazurilor în care a intervenit amnistia sau reabilitarea;
sa fi absolvit cursurile unei scoli de soferi;
sa fie declarat admis în urma sustinerii examenului cu politia (proba teoretica si proba practica).

Decretul nr. 328/1966 privind circulatia pe drumurile publice

Art 22 al 4 :

Nu poate fi admisã la examenul pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnatã definitiv pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, de omor, lovire sau vãtãmare cauzatoare de moarte, vãtãmare corporalã gravã, tâlhãrie, ultraj cu violentã ori pentru o infractiune de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice.

Toate bune si frumoase mai putin partea finala.