| StratulatVictoeEugen a întrebat:

Voi cati bani vi se opresc la salariu pentru CASS? Adica pentru nimic.
Eu platesc 1700 lei si am brutul 6000 lei.

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum pentru nimic? platesti CASS si CAS> pentru handicapati ca sa beneficieze de tratamente si indemnizatii, de benzina pentru deplasari etc si pentru babele care rup in 2 cabinetele medicilor, toata ziua!
Noi astia tineri daca mergem prin CASA la privati ce sa vezi nu sunt locuri
M-am plictisit de cate ori merg sa dau bani
Un RMN nu costa decat de la 700 de lei in suswinking
Traim in Romania!

| Mosotti a răspuns:

Intra aici pui ce sal brut vrei si ai sa vezi cat se ia si impozit, sanatate, pensie si ce mai e.

https://www.calculator-salarii.ro/6000-brut-calcul-salariu-net/

Tu ai lua net 3510 am vazut acolo cu brutu 6000.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai cam toti platim acelasi procent, vreo 25% parca. Nici nu vreau sa ma gindesc...

| StratulatVictoeEugen explică (pentru GabiDumitrescu):

Platim degeaba. Efectiv banii aia multi platiti de toti nu sunt utilizati pentru achizitii de instrumentar si aparatura noua ci pentru a plati salariile fabuloase doctorilor (intre 5000- 7000 euro), ''asistentelor'' 1500-1700 euro, etc. Nici in ''afara'' nu ar primi banii astia decat daca ar fi genii si plus de asta garzile dureaza acolo 36 de ore fara sa ai nici macar un scaun pe care sa te asezi. Cunosc in Romania medici la sectii in spitale care fac garda acasa in pat iar daca se deplaseaza la spital au amenajat acolo pat unde dorm. Sa nu mai vorbim de ''cabinetul''....asistentelor.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Unde ai văzut tu mah doctor platit cu 7000 euro la stat? Zi repede că mâine dau la medicină...

| StratulatVictoeEugen explică (pentru suntserios):

Poti sa pleci din seara asta. Nefrologie spitalul municipal Bucuresti. Mi-a aratat d-na doctor fluturasul. Suma in lei era echivalentul a 7050 euro.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Mănânci ciuperci.
Managerul de la spitalul de Nefrologie are 2400euro salariu.
Șeful de sectie 2100 euro salariu.

Scrie mare și clar pe declarația de venit de pe site ul spitalului.

| StratulatVictoeEugen explică (pentru suntserios):

Nu ai inteles ca in 2019 s-au marit exagerat salariile ''eroilor'' pentru ca trebuiau sa faca niste lucrusoare. Nu stiu despre ce declaratii vorbesti dar eu am vazut fluturasul d-nei doctot. Mananci c. c... cu polonicul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Absolut de acord cu tine, dar cine crezi ca si-o ia in caz de ceva - ei care nu fac treaba pentru care-s platiti, sau tu/eu ca nu am platit impozitele?

| Frank51 a răspuns:

"Voi câți bani vi se opresc?"

"Noi tot atâta tovarăș!"

| StratulatVictoeEugen explică (pentru Frank51):

? Probleme cu mansarda?

| StoicAnalysis a răspuns:

E pentru sistemul romanesc sanitar. Si fi fericit ca avem sistemul asta. Americanii de exemplu au un sistem medical privat. Adica o operatie de apendicita la ei costa in jur de 50.000 de dolari. La noi te costa foarte putin, in jur de vreo cateva sute de lei, tocmai pentru ca avem acest tip de sistem cass. Si nu numai la operatii. Ci la orice procedura medicala banala pentru a fi ok din punct de vedere medical, in Romania, daca esti asigurat, te costa foarte putin spre deloc. In alte tari ca SUA, te costa de te rupe.

Nu la CASS e problema, ci la CAS ( pensii ) si impozitul pe venit. Aici trebuie rectificat de fapt.

| StratulatVictoeEugen explică (pentru StoicAnalysis):

La CASS e problema, CAS-ul sunt alti bani platiti.
De fiecare data cand am avut nervoie le-am platit. Nu mi s-a decontat o aspirina.
Nu compara NHS cu CASS pentru ca si ajutorul social este 1100 lire in Anglia iar la noi salariul mediu e 400 de lire (echivalent in lei).

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Tu compari traiul din Anglia cu traiul nostru? Aia au rezerve financiare incat pot rezista si 20 de ani fara ca nimeni sa munceasca efectiv.

Tu zi mersi ca in loc de 5000 de lei cat dai in alte tari pentru investigatii medicale minore, aici dai vreo 200 maxim.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Daca ai fost atent de fiecare data cand ai fost la medic ca fiind racit, tratamentul pentru virusul sau bacteria respectiva este intotdeauna asigurat in limita fondurilor CASS, adica antibioticele si alte medicamente care trateaza in mod direct boala, sunt decontate. Medicamentele care iti creeaza confort in perioada racelii, adica aspirina, siropul de tuse, calmantele, antiinflamatoarele, unguente, creme, si altele care trateaza doar simptomele, nu sunt asigurate. Ceea ce e si normal. Asa ceva e peste tot in lume.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Apropo, si salariul mediu la noi este de 600 de lire echivalent in lei. 400 de lire, e salariul minim la noi. Nu exista angajat cu acte in regula la 8 ore, care ia mai putin de 1900 de lei.

| StratulatVictoeEugen explică (pentru StoicAnalysis):

Eheee pai nu e putin in comparatie doar cu 1100 de lire pe care-i primesti acolo pentru ca efectiv nu faci nimic. Sunt unii care stau de trei generatii in ajutor social si inca ceva bine ascuns de supusii lui Charles al -3 - lea: Stii cati copile de 12 fac copii in marele regat?
Procentual suntem efectiv jetrmaniti prin taxe si plati care nu ne aduc prosperitate.

| StratulatVictoeEugen explică (pentru StoicAnalysis):

Daca ai fost cu o reteta la farmacie poate ai observat ca medicamentul scump nu e compensat ci doar cele ieftine gen aspirina. Am patit-o eu.

| StratulatVictoeEugen explică (pentru StoicAnalysis):

Pe ce investigatii dai tu 200 de lei? Poate 200 de lei e doar spaga.
Daca tot imi platesc ''investigatia'' eu nu vreau sa fiu fortat sa platesc CASS-ul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Aspirina si medicamentele pentru simptome nu sunt compensate. Sunt compensate doar medicamentele care trateaza in mod direct boala daca esti asigurat. Adica daca iti da pe reteta, Amoxacilina ( antibiotic ) si ibuprofen, sirop de tuse, si spray nazal, o sa ai compensat partial sau in totalitate doar amoxacilina, restul le cumperi tu. Adica tu daca vrei, poti alege la farmacie sa cumperi de pe reteta doar amoxacilina si sa iti reduci simptomele tu singur acasa. Data viitoare cand te duci cu reteta la farmacie, sa tii cont de asta daca esti strans la bani.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Eu am fost cu niste probleme medicale de stomac si mi-am facut ecografie + recoltare de analize + interpretare analize, in spitalul judeteam de stat, totul moca, tocmai pentru ca eram si sunt asigurat. Nu stiu de ce ai da spaga 200 de lei pentru ceva ce ai drept in mod legal moca. laughing