| StrongHeart a întrebat:

Voi ce credeti? Exista limite la liberatatea de exprimare? Ar trebui sa existe?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista limite, chiar Constitutia Romaniei le prevede, citez:
"ART. 30.Libertatea de exprimare
  (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
  (2) Cenzura de orice fel este interzisă.
  (3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
  (4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.
  (5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masă obligaţia de a face publică sursa finanţării.
  (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
  (7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ura naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.
  (8) Răspunderea civilă pentru informaţia sau pentru creaţia adusă la cunoştinţa publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, în condiţiile legii. Delictele de presă se stabilesc prin lege."
Prin mai multe legi au fost dezvoltate prevederile constitutionale de la alin.(6) si (7).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Parca nu mai avem constituție

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam fara sens intrebarea. Normal ca exista limite si normal ca ar trebui sa existe.

| Drimmero a răspuns:

Exista limite si ar trebui sa existe doar ca aceste limite nu sunt folosite cum trebuie, traim intr-o societate unde negrul nu mai e negru fara sa fii acuzat de rasism, aici e o ipocrizie fara granite, ceva absolut grotesc. Traim intr-o societate in care daca iti scapa o glumita inocenta despre comunitatea lgbt esti aproape condamnat in puscarie, traim intr-o societate unde la fel, nu mai ai voie sa zici nimic despre femei ca gata, esti un misogin needucat, nu mai ai voie nici macar sa critici anumite religii pentru practicile meschine si demne de evul mediu pe care le au pentru ca ti se arunca dubla eticheta de rasist (pentru asocierea cu popoarele arabe in general) si un anticrist sau antimohamedian. pentru ca le balacaresti religia si cultura de oameni ai pesterilor. Sunt anumite categorii de oameni de care nu ai voie sa zici absolut nimic, numai cuvinte de lauda daca se poate sa nu cumva sa lezezi pe cineva, ce sa mai...ii lasi cu sechele. Socitatea a devenit cam foarte ipocrita si panseluta, e un subiect foarte complex care necesita romane peste romane dar esenta am cam zis-o. Ideea e ca s-a ajuns foarte usor la ''ofensat'' chiar daca tu nu ai avut intentia asta, se manipuleaza cuvintele foarte usor incat sa isi creeze un avantaj, cel mai relevant exemplu e cazul arbitrului roman cand a fost acuzat ca a folosit cuvinte rasiste, a castigat procesul cu oamenii aia de joasa speta, ceea ce ma face sa cred ca mai sunt sperante de normalitate intr-o lume anormala, nu s-a dus de tot.
Ni se baga pe gat un politically correct care e foarte incorect, eu unul am ajuns sictirit cu totul si dezgustat cand vad ce se intampla.

| Wr3nch a răspuns:

Da, ar trebui sa nu poti jigni pe cineva doar pentru ca are alta culoare a pielii, religie sau orientare sexuala.

| Dismally a răspuns:

Da, exista limite. Daca ar trebui sa nu sa fie e complicat de spus, fara acele limitari s-ar produce multe conflicte, cu ele este posibil sa apara cenzura si in locuri unde nu ar trebui sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok să te exprimi liber, dar în limita bunului simț, fără să deranjezi pe cineva. Câteodată libera exprima fără perdea poate cauza foarte multe conflicte, bullying și etc.

| EliLeli a răspuns:

E teribil, debiteaza cu totii vrute si nevrute. Ar trebui sa existe. Se abuzeaza ca orice alt drept.

| PRaPRa a răspuns:

Nu.
Nimeni si nimic nu trebuie sa fie mai presus de critica.

| CristianAndrei2006 a răspuns:

Nu exista limite?