| Lupică27 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre cei care au fost sau/si sunt in puscarie, ati putea avea vreo relatie de amicitie cu astfel de persoane, ati dori sa fie reintegrati in societate?

1. Nu am nici-o parere, intai cunosc omul si apoi judec.
2. Da, as putea avea o relatie de amicitie cu un astfel de om.
3. Imi doresc sa fie reintegrati in societate, sa aiba loc de munca si apartament.
Sunt persoane care sunt acolo pentru fapte minore, o ciordeala, un smen, o gaina furata, o bataie, omul nepotrivit la locul nepotrivit, etc. Nu toti sunt criminali si pedofili.

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Depinde de om, pentru ce a intrat la puscarie si da trebuie reintegrati in societate.
Mai sunt unii care au intrat nevinovati la inchisoare si apoi se judeca cu statul si primesc compensatie financiara.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde pentru ce au fost in puscarie, si ce atitudine au asupra faptei.
As putea fi amic cu cineva care a ajuns la puscarie dintr-o prostie pe care a inteles-o, dar nu pot fi amic cu aia care au impresia ca Dumnezeu i-a trimis in puscarie ca sa vada daca se descurca, sau ca pedeapsa pentru ca au mancat snitele in post laughing
Traiesc printre credinciosi care au impresia ca totul este o simulare facuta de Dumnezeu special pentru ei, si nu sunt deloc de acord cu ei, pentru ca oamenii astia sunt adevarate pericole publice, nu isi asuma nimic din ceea ce fac, nu se simt vinovati niciodata, indiferent de consecinte. Pe astia trebuie sa-i izolam, nu sa-i reintegram.

| Dismally a răspuns:

Cat timp este un om ok n-am nici o problema cu asta, trecutul e trecut.

Răspuns utilizator avertizat
| Lupică27 explică:

Https://www.youtube.com/watch?v=QWlOzsj7IPs&t=626s
Uite aici un om care a fost la puscarie si as putea fi prieten foarte bun cu el, deci, depinde si de ce fel de om este respectivul.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă nu e criminal, violator sau pedofil, sau să fi comis violențe extreme, da, mi-aș dori sa fie reintegrați în societate.

| MistarGoGu a răspuns:

Depinde de om și împrejurare! Dacă fapta a fost din culpa *( accidental sau neglijenta ) sau cu premeditare! ** ( crima, viol, tâlhărie, trafic de persoane, pedofilie )!
Clar ca la aia cu chestii grave ar trebui o supraveghere SERIOASA post eliberare!
Problema în România sunt judecătorii MULT prea permisivi la chestii făcute cu violenta!

| Lupică27 explică (pentru MistarGoGu):

De acord cu tine, pentru astfel de fapte ar trebuie o altfel de abordare, o abordare mai dura cu detinutul, dar sa fie fortat sa muneasca si sa se integreze deoarece daca il ti izolat in libertate sansele sa recidiveze sunt mari.
Probabil cel mai bine ar fi ca astfel de oameni cu fapte grave sa lucreze in locuri unde sunt doar oameni din astia.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Aia cu munca forțată funcționează prin Coreea de Nord, Iran sau alte dictaturi dubioase! Ne pretindem stat european și civilizat NU? Deținutul iese SINGUR la munca dacă este avantajat NU obligat! Spor la vizite sau pachete, mai multe convorbiri la tel cu familia din închisoare sau alte chestii care sa îl facă sa iasă singur fără japca!

| ILikeBlackCats a răspuns:

Depinde de caracterul lui. Daca a comis vreo fapta demna de puscarie, dar a realizat ca a gresit s-a.m.d, sau daca s-a schimbat peste timp, e ok, n-am problema cu el. Sau, de exemplu, daca a fost închis pentru ceva ce mai apoi a fost luat la superlativ si a fost considerat mai mult decat era de fapt actul in sine, iarasi nu am nicio problema.
Fiecare are dreptul la a doua sansa, nu?

| Lupică27 explică (pentru ILikeBlackCats):

Da, problema cea mare e ca sistemul nu ii ajuta mai deloc iar oamenii de care se lovesc ii stigmatizeaza.

| 1onur a răspuns:

4. Orice om este fără de păcate și nu trebuie judecat indiferent de fapta sa făcut și comisă Dumnezeu știe mai bine nu noi ce este bine pentru el. Dacă a furat na furat că-i place lui sa fure doar el știe de ce a făcut asta și Dumnezeu.

Pe pedofili nu-i iert nici eu le dau foc la toți să ardă că șobolani ăștia nu trebuie băgați în societate ăștia au sechelele și obsesie sexuală pușcărie pe viață cu ei. Criminali nu-i iert foc de viu le dau nau niciun drept să ia viața nim nimănui pușcărie pe viață.

| Darius50boss a răspuns:

Eu m-aș împrietenii dacă este de încredere crear dacă a fost in pușcărie