| Andreigff a întrebat:

Voi fi chemat în instanță pentru proces verbal pentru furt dacă da în cat timp
Am dat declarație la politie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, mai ales daca este un furt simplu (nu calificat) de valoare mica.
Daca esti urmarit penal va trebui sa fii chemat la procuror, pentru prezentarea rechizitoriului, apoi dosarul se trimite la judecatorul de camera preliminara pentru verificarea legalitatii si abia apoi dosarul se trimite la instanta de fond (prima care judeca), de regula judecatoria.
De asemenea, daca este un furt de valoare mica, se poate sa se renunte la urmarirea penala si nu mai ajungi in instanta.
De asemenea se poate sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei, caz in care pedeapsa se va reduce cu o treime.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atit stiu românii sa fure sa bea sa inșele, bravo mă altceva mai sti?