| NewChangeSociety a întrebat:

Voi le plângeți de milă patronilor români? Își merită soarta? Când au avut forță de muncă, și-au bătut joc de muncitori? Nu le-au dat banii promiși sau nu le-au dat deloc? Pe lângă asta, îi numesc pe zilieri "boschetari"? Dar ei nu realizează cu creierul lor cât nuca că de n-ar fi fost "boschetarii", acum lucrau 2.000 metri pătrați de solar, nu câte 1-2 hectare? Și am dat un exemplu din zona mea, dar peste tot este la fel, în orice domeniu? Nu mai zic pe litoral câte țepe se dau în plin sezon? Li se promit câteva mii lei pe lună, iar la final nu-i mai găsesc pe patroni să le plătească munca prestată? Așa vor face și cu străinii, până când nu vor mai găsi forță de muncă nicăieri?

Răspuns Câştigător
| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Mulți patroni își bat joc de oamenii Nevinovați este peste in lume asta nu numai în Romania peste tot este ne dreptate peste tot sunt oamenii care își bat joc de alți oamenii peste tot in lumea asta și pământul ăsta sunt oamenii fără frica lui Dumnezeu ei au impresia că dacă deține un restaurant sau o mașină și casa scumpă gata se cred și Dumnezei pe pământul ăsta și își bat joc de oamenii cum vor ei problema ce-a mai gravă este că sunt oamenii fără frică și iubirea Adevărată față de Dumnezeu căci dacă toți l-am urma pe Dumnezeu nu ar mai fi nedreptate nu ar mai fi de niciun fel corupți nu ar mai fi ne niciun fel răutate dușmănie prostie gravă rău de tot nu s-ar mai vinde oameni pentru bani nu și-ar mai vinde oameni sufletul trupul corpurile pentru bani și ar fi oamenii cu Adevărată dar nu-și doresc sa fie oamenii și Destrăbălați cu orice preț nu vor să regret la bătrânețe că n-au avut timp să-și bată joc de sufletul și corpul lor pentru atenție validare superioritate și săle povestesc nepoților copiii lor cât de Destrăbălați erau drogați erau boschatari alcooliști deprăvați erau team lor este ca nu vor avea cu ce sa se laude in fața altor oameni ca ei de *maturi" "responsabili" " serioși" "asumați"...

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vai de capusorul tau de incapabil, macar de ai fi si tu in stare sa faci ceva in viata ta, fara sa te plangi de toti din jur, de parca-i cineva vinovat ca esti tu prost sau incapabil sa realizei ceva in viata.

| NewChangeSociety explică (pentru Violleta2022):

Care îți este problema de mă jignești? Și de unde știi tu cum sunt eu? Poate te pot îngropa în bani. Nu ai de unde să știi. Mă cunoști de undeva? Vezi că ți-ai cam luat nasul de la purtare. Nota 2! Chiar dacă o fi de la căldură, ia o gură de apă și revino, rectifică comentariul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Uite ca am fost si angajat si patron, asa ca stiu mai bine ca tine cu ce se manaca amandoua.
Nu mai vorbi in necunsotinta de cauza, ca faci generalizari idoate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iar tu?
Inca nu te-ai prins ca nu prea ai tangente cu realitatea?
Parca ziceai ca e ok, ca tu stii sa faci bani din orice bla bla bla, ce treaba ai cu patronii acum?

| NewChangeSociety explică (pentru suntserios):

Nu m-am prins de nimic. Din moment ce unele persoane vin și dau cu hate, înseamnă că fac bine ceea ce fac. Înseamnă că adevărul îi supără. Da, iar eu. Și iar eu. Și de 10.000 de ori tot eu. Pot fi și centrul universului dacă vreau. Probleme?

| suntserios a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Lool, nu iti da nimeni cu hate, doar rade lumea de tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mediul de afaceri in Romania difera foarte mult.
Unii o duc foarte bine din afaceri de suflet, altii o duc extrem de bine cu afaceri sustinute politic, altii "mor de foame", pe merit sau din ghinion.
In orice caz, forta de munca nu prea conteaza. Clientela e slaba in Romania. Nu slaba numeric, ci in puterea de cumparare.
Normal ca nu-si permit patronii sa plateasca suficienti oameni buni, daca nu sunt clienti care sa finanteze aceste afaceri.

| Holiday a răspuns:

De fapt, marea majoritate a firmelor platesc la timp si in conformitate cu contractul de munca.

| johnnny123 a răspuns:

Faptul că tu ai avut de a face cu patroni din ăștia nu înseamnă că toți patronii din România sunt niște jigodii.

Întreprinderile mici și mijlocii sunt cele care țin în cârcă țara asta. Fără ele nu am avea nici cât avem acum.

Iar dacă ești atât de inteligent și competent, ce te reține să-ți construiești și tu o afacere proprie în care să tratezi angajații bine și să-i plătești corect? Cred că știu ce. Faptul că în realitate nu ești capabil de altceva decât să aberezi.

| Lupică27 a răspuns:

Patronul roman e o specie pe cale de disparitie, ceea ce ma bucura, tin minte cand am lucrat si eu la jigodii din astea, nu intru in detalii dar ca idee, ma bucur ca nu mai vrea nimeni sa mai aiba de a face cu ei!

| Lupică27 a răspuns:

Pentru Sportacus :pai inseamna ca e smecher, nu ca tine fraier!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tine te-au rugat să te angajezi, iar tu i-ai refuzat, asta ai spus într-o întrebare.

| Mindfulness a răspuns:

Daca nu ar exista dependenți de jocuri de noroc și ei ar ajunge la "boschetareala", ăștia sunt cei mai mari tâlhari împreună cu politicienii ce ii ajuta.

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Dacă nimeni n-ar mai fugi de Dumnezeu nici necazurile și belele N-ar mai fugi după ei îl subestimăm pe Dumnezeu grav grav grav grav grav de rău de asta ajungem grav de rău și noi...Am face orice și ori și ce să sa aibă o impresie bună alți despre noi da nu facem nimic săi arătăm lui Dumnezeu cât de mult ne pare rău cu Adevărat pentru greșelile noastre...

| Holiday a răspuns (pentru ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi):

Misticismul nu a facut pe nieni inteligent, dar a tampit pe multi.