| liviu00 a întrebat:

"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine" spunea Ion Ratiu...
http://prezidentiale.evz.ro/......unismului-
Si acum intrebarea: credeti ca veti vota responsabil?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

In ceea ce priveste majoritatea - electoratul cel care nu cunoaste optiunile rationale pe care le implica politica si politologia, cred ca acesta va incerca sa voteze in functie de potentiale avantaje pe care le intrevede.
Vom vota responsabil atat timp cat ne definim anumite tinte si asteptari pe care le urmarim prin participarea la vot. Noi trebuie sa ne exprimam vointa civica si sa fim constienti de exprimarea unui principiu democratic, in timp ce ei ne spun minciuni cu grija construite. Asadar, atat timp cat ne raportam la acest principiu si nu la purtatorii unui mesaj electoral vom reusi sa votam responsabil.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu tot incerc sa votez responsabil, desi am grest cel putin o data. Oricum, mi se pare ca e din ce in ce mai greu sa votezi responsabil.

| liviu00 explică:

Imediat dupa caderea comunistilor, un comunist este ales cu 85% din voturi.
@brigaela Sa inteleg ca ai o dilema. Intre cine pendulezi?
Eu unul vreau sa-l votez pe Remus Cernea. Dar stiu ca nu o sa il voteze prea multa lume. O varianta ar mai fi fost Crin Antonescu, insa pnl si-a pierdut credibilitatea in ultimii ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cred, desi imi amintesc de un compromis pe care l-am facut in 2000! Sper sa nu fiu pusa in situatia de a alege, din nou, dintre doua rele...

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fara cateva luni de nu pot vota, dar...
Am fost vara asta la Casa Ratiu din Turda, unde a stat Ion Ratiu si plinbandu-ma prin casa lui, printre atatea carti scrise de el si printre aatea obiecte pline de valoare ma gandeam ca am avea nevoie in tarisoara noastra din nou de un asemenea om politic.
Si acum, cum a zis si Badea: In Romania alegi raul cel mai putin rau, ca bun nu ai de unde.
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!

| liviu00 explică:

@SoftCristi... 4, 29 % din voturi a luat Ion Ratiu la alegerile din 1990. Tot inainte romani, tot inainte...

regis
| regis a răspuns:

Si eu m-am hotarat sa votez in primul tur cu Remus Cernea. Macar voi stii ca nu voi fi dezamagit dupa alegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.atata timp cat imi asum votul si nu ma plang la numai un an de ceea ce am votat eu da, votez responsabil.Iresponsabil voteaza doar cei care merg in directia din care bate vantul, eu imi mentin aceeasi directie ca si acum 5 ani, adica... votez Basescu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar politica? Iar campanii... iar voturi... Toti vor sa conduca, toti sunt buni toti inocenti, toti cumsecade... Ce sa mai credem? Oare vrea cineva binele tari?! Asta nu prea imi vine sa cred pentru ca mai toti imi par niste hoti la 4 ace... poate e doar fatada care ii face sa para culti, ma rog mai am suficient timp sa ma gandesc la asta... bine ca sunt minora...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-am dileme, din pacate chiar. Am sa-l votez pe Crin Antonescu, dar nu deplin convinsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem condusi... noi trebuie sa producem ca sa scapam de criza si sa avem bani la buget nu trebuie sa importam si sa nu pensionam si sa scoatem afara oameni din tara...ne oferindule locuri de munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu