| stamateerica a întrebat:

Vreau să dau la diicot,ce trebuie să fac,știu ca trebuie să o urmez o facultate de drept,pentru a ajunge procuror, după pot da la diicot?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate peste vreo 20 de ani, ca pana atunci ai de facut un liceu, apoi o facultate, apoi un masterat, apoi ai de facut rezidentitatul/ stagiatura, care este de cativa ani, apoi muncesti cativa ani ca procuror si daca esti capabil poti merge la concursuri de ocupat pozitii la DIICOT, iar toate astea iti iar cel putin 15-20 de ani.

Deci, focuseaza-te pe scoala acum, invata pe rupte ca sa poti
sa iei BAC-ul, apoi sa faci facultatea samd.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa facultatea de drept, cu licenta, trebuie sa faci Institutul National al Magistraturii, sectia procurori, 2 ani de stagiatura si apoi esti procuror definitiv si poti opta pentru DIICOT.