| DanaDaniela2222 a întrebat:

Vreau sa divorţez de sotul meu pentru ca e violent sunt în proces de divorţ cu el dar el ma urmareste peste tot desi am ordin de restrictie împotriva lui eu am un actual iubit si ma urmarit si cand eram cu el si a amenintat si atunci actualul meu la gonit.Ce pot face legal în situaţia asta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru nerespectarea ordinului de protectie, avand in vedere prevederile L.217/2003, citez:
"ART. 47
  (1) Încălcarea de către persoana împotriva căreia a fost emis un ordin de protecţie a oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 38 alin. (1), (4) şi (5) lit. a) şi b) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
  (2) Încălcarea de către persoana împotriva căreia a fost emis un ordin de protecţie provizoriu a oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 31 alin. (1) şi dispuse prin ordinul de protecţie provizoriu constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani."
De asemenea poti face plangere penala si pentru amenintare.

| Cipi1212 a răspuns:

E un bărbat posesiv și văd că poliția și justiția sunt niste glume.